Facebook Google+ Twitter

Giedroyc doczekał się ulicy swojego imienia w Mińsku

Rada miejska Mińska na Białorusi podjęła decyzję o nadaniu jednej z ulic imienia Jerzego Gierdroycia - poinformował Instytut Literacki w Paryżu.

Jerzy Giedroyc. / Fot. Z archiwum Instytutu Literackiego w ParyżuDzięki staraniom przewodniczącego Międzynarodowego Stowarzyszenia Białorutenistów, a także prof. Adama Maldzisa - dyrektora nieistniejącego już Centrum Naukowego im. Franciszka Skoryny, udało się zrealizować postulat międzynarodowej konferencji naukowej, która odbyła się w czerwcu 2006 roku w Mińsku: „Koncepcja ULB (Ukraina, Litwa, Białoruś) od idei do realizacji. W 100-lecie urodzin Jerzego Giedroycia”. Projekt ten był wspólnym projektem Instytutu Polskiego w Mińsku, Towarzystwa Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu i Międzynarodowego Stowarzyszenia Białorutenistów.

Wiosną 2001 roku, po śmierci redaktora - osobisty księgozbiór Giedroycia został oddany do Biblioteki Narodowej w Mińsku. Tam również miała miejsce konferencja "Okrągły Stół Giedroyc i Białoruś". Od 6 lat dziennikarzom i naukowcom przyznawane są także nagrody za prace dotyczące historii Białorusi i Polski, współczesnych problemów społeczno-kulturalnych i ogólnych stosunków między naszymi narodami.

Jerzy Giedroyc urodził się 27 lipca 1906 roku w Mińsku litewskim i był twórcą Instytutu Literackiego w Paryżu i Kultury. W tym roku mija od wydania pierwszego numeru Kultury (wydany w Rzymie, w czerwcu 1947 roku) mija 60 lat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.