Facebook Google+ Twitter

Gierki wokół Akademii Sztuki w Szczecinie

Ustawa o powołaniu Akademii Sztuki w Szczecinie otrzymała pozytywną opinię zarówno ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jak i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W czwartek, 21 stycznia, Rada Główna Szkolnictwa Wyższego negatywnie zaopiniowała projekt ustawy powołującej do życia Akademię Sztuki w Szczecinie. Według opinii Rady, złożony projekt nie spełnia warunków ustawy o szkolnictwie wyższym. Powodem wydania negatywnej opinii Rady była niewystarczająca liczba wykwalifikowanej kadry, która ma uczyć w przyszłej uczelni.

Rada Główna Szkolnictwa Wyższego zinterpretowała po swojemu, nowelizację ustawy o szkolnictwie wyższym z 2009 r., która nakłada wypełnienie warunków o liczbie wykwalifikowanej kadry do 30 czerwca 2016 r.

Po ogłoszeniu dzisiaj treści opinii okazało się, że główny problem tkwi, według Rady, w nazwie uczelni, która nie spełnia określonych wymogów. Według Rady nazwanie szczecińskiej uczelni "Akademią", jest niewłaściwe, ponieważ, żeby uczelnia mogła używać takiej nazwy, musi posiadać uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora. Szczecińska szkoła tego warunku nie spełnia, gdyż nie ma odpowiedniej liczby samodzielnych pracowników naukowych, czyli profesorów i doktorów i to co z najmniej rocznym stażem pracy.

Według Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, warunek na spełnienie tych wymogów do 30 czerwca 2016 r. (zgodnie z nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym), dotyczy placówek naukowych już istniejących, a nie powstających.

Oczywiście opinia RGSW, nie zamyka sprawy powołania akademii, gdyż jest tylko jedną z opinii potrzebną do legislacji uczelni (i mam nadzieję że, nie najważniejszą), gdyż posłowie mogą jej nie wziąć pod uwagę. Ważne jest jednak aby przekonać w konsultacjach RGSW, o błędnej w tym wypadku interpretacji ustawy o szkolnictwie wyższym i wycofaniu negatywnej opinii.

Społeczność Szczecina jest przekonana, że błędna interpretacja nowelizacji ustawy przez RGSW, nie zniweczy mrówczej pracy pomysłodawców i organizatorów powstania Akademii Sztuki w Szczecinie a tym samym oczekiwań rzeszy młodzieży akademickiej i pomimo wydumanych przeciwności (opinia RGSW), wszystko zakończy się pomyślnie.


Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.