Facebook Google+ Twitter

Giertych nie zrealizuje planu patriotycznych wycieczek

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-09-06 14:26

Zakończyło się zbieranie wniosków do drugiej edycji programu wycieczek patriotycznych, którego pomysłodawcą był Roman Giertych. Ale i ten projekt ministerstwa edukacji nie okazał się wolny od usterek.

Łódzkie SZKO, które dofinansowanie na wyprawy do miejsc pamięci narodowej wygrały w czerwcu, do dziś czekają na obiecane pieniądze.- Na wycieczkę klasa z mojego gimnazjum pojechała w czerwcu. Nasz projekt znalazł się na ogłoszonej na stronie kuratorium 12 czerwca liście nagrodzonych placówek z województwa łódzkiego. Dofinansowanie z ministerstwa miało pokryć znaczącą część kosztów wyjazdu. W efekcie nie zapłaciliśmy należności w biurze podróży. Całe szczęście, że jego właściciel ma dobre serce, bo inny naliczyłby nam odsetki - mówi dyrektor gimnazjum, prosząc o niepodawanie numeru szkoły.

Za to prostu z mostu na temat wycieczek patriotycznych wypowiada się Małgorzata Zaradzka, zastępca dyrektora w XXI Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi. - Idea piękna, realizacja fatalna. Dostaliśmy połowę dofinansowania, ale tylko na papierze. Nasz historyk i jego maturzyści bardzo zapalili się do wędrówki śladami łodzianina porucznika Tadeusza Mazurkiewicza "Boruty" i jego oddziału AK "Chełm". Ale minął czerwiec, a pieniędzy nie było. Odwołaliśmy wycieczkę. Teraz kuratorium ma do nas pretensje, twierdząc, że należna pomoc na pewno w końcu by się znalazła. Ale chyba takim programem powinny rządzić bardziej przejrzyste reguły... - komentuje zawiedziona wicedyrektor.

Według Małgorzaty Jagiełło z łódzkiego kuratorium, pieniądze z ministerstwa edukacji lada dzień spłyną do szkół nagrodzonych w czerwcu. - W pierwszej edycji placówki najpierw organizowały wyjazd, a jego koszty mieliśmy refundować po powrocie. Teraz powinno być odwrotnie - zapowiada urzędniczka.

Termin składania wniosków do drugiej edycji właśnie upłynął. Wyniki konkursu - w przyszłym tygodniu. Małgorzata Jagiełło do wczorajszego popołudnia naliczyła 129 nadesłanych projektów wycieczek ze szkół całego regionu. - Aż tyle? - Monika Owczarz z Gimnazjum nr 17 nie spodziewała się takiej konkurencji. Chciałaby uzyskać dofinansowanie do 3-dniowej wycieczki do Wielkopolski, w czasie której jej podopieczni poznaliby historię i geografię "Gniazda ojców naszych", czyli Piastów.

Nauczycielki z XXV LO z Łodzi chciałyby zapoznać młodzież z bardziej współczesnymi postaciami. - We wrześniu jedziemy na Litwę i Suwalszczyznę. Odwiedzimy miejsca związane z Miłoszem, Piłsudskim i wojną polsko-radziecką z 1920 r.

- tłumaczy Mariola Tulińska, nauczycielka wychowania fizycznego. Nauczycielka geografii Barbara Kłos cieszy się, że "na żywo" pokaże podopiecznym krajobraz polodowcowy, nie zabraknie także rejsu po Niemnie. Bo w końcu ta rzeka występuje w lekturze Elizy Orzeszkowej. - Na wycieczkę bierzemy klasę o profilu ścisłym, ale właśnie takim uczniom literaturę czy historię trzeba przybliżać bardziej "obrazowo" - tłumaczy matematyczka Wanda Człapińska. Koszt wyjazdu to 420 zł na osobę. Drugoklasistki Olga Koper i Ania Pietrusińska podkreślają, że rządowe pieniądze odciążyłyby budżet rodziców, a według Malwiny Zajdel i Piotra Odziemka akurat ten pomysł Giertycha był trafiony. Trzeba mieć nadzieję, że sfinansowanie wyprawy nie zakończy się tylko na papierze...

* * * * *

Zainwestowali w wycieczki
Dofinansowania na pierwsze wycieczki patriotyczne kuratorium oświaty przyznało w czerwcu. Spośród 15 propozycji eksperci nagrodzili 4 szkoły w Łodzi i 10 z województwa. 9 placówek miało otrzymać zwrot kosztów w wysokości 70 procent. 4 szkołom zapowiedziano refundacje połowy wydatków, jednej w 30 procentach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.