Facebook Google+ Twitter

Giertych odchodzi, Lepper się trzyma: rozmowa z politologiem

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2006-11-16 10:56

Wybory samorządowe to klęska Samoobrony i Ligi Polskich Rodzin. Czy to koniec tych dwóch partii? – Chyba nie. Liga ma duże problemy, ale z Samoobroną jest inaczej - mówi dr. Radosław Solarz, politolog z Uniwersytetu Wrocławskiego.

 – Ale Samoobrona też przegrała sromotnie wybory...
– Te wybory to w ogóle klęska partii politycznych. Proszę popatrzeć na wyniki do rad gmin. Tylko jedna trzecia głosów została oddana na partie, a reszta na komitety lokalne. Pokazuje to, że poza SLD i PSL-em, partie nie mają struktur. A w terenie są zorganizowane tylko wokół biur poselskich.

– Wybory do sejmików były jednak stricte partyjne. A obie partie w ciągu roku straciły po połowie wyborców. Dlaczego Samoobrona ma lepiej niż LPR?
– W przypadku Ligi od dłuższego czasu widać tendencję spadkową. Już w wyborach parlamentarnych mieli problemy, żeby się dostać. Widać wyraźnie, że mimo koalicji, silnego ministra i jego głośnych pomysłów Liga traci. I chyba w końcu PiS-owi uda się ją wchłonąć.

– A partia Andrzeja Leppera?
– Samoobrona już raz miała katastrofalne wyniki: w wyborach do parlamentu europejskiego w 2004 roku. A potem udowodniła, że w jej przypadku co innego parlament europejski czy samorząd, a co innego walka o Sejm i Senat.

– Czyli Giertych politycznie umiera, a Lepper będzie żył?
– (śmiech) Giertych odchodzi w polityczny niebyt. A Samoobrona przetrwa, jeśli Andrzej Lepper będzie zdrowy. Proszę zwrócić uwagę, że cztery lata temu on był przed wyborami praktycznie w każdym powiecie. Był bardzo aktywny. Teraz go zabrakło i Samoobrona miała gorszy wynik. Bo ta partia to Andrzej Lepper. Jak go widać, to jego formacja ma wyniki. Jak go zabraknie – partia zniknie.
Rozmawiał Bartłomiej Knapik

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.