Facebook Google+ Twitter

Giertych poprosił i dostanie...

 • Autor usunął profil

 • Data dodania: 2006-06-25 11:43

Wystarczyło, że wicepremier i minister edukacji Roman GIertych ruszył głową i ministerstwo nie wyrzuci w błoto kilkuset tysięcy złotych na oprogramowanie blokujące szkolne komputery. Zabezpieczy je "Beniamin". Czy na pewno?

Fot. Tomasz PiekarskiPrzypomnijmy - Giertych zaapelował niedawno do szkół, aby instalowały programy zabezpieczające przed dostępem do niepożądanych treści w internecie. Zaapelował też do programistów komputerowych, aby udostępnili swoje programy za darmo. Na odpowiedź nie musiał długo czekać.


Na odezew ministra edukacji natychmiast zareagowało Katolickie Centrum Kultury. Udostępni ono program o tajemniczej nazwie "Beniamin". Jest to program służący do kontroli nternetu. Jego zadaniem jest aktywna kontrola stron oraz blokowanie dostępu do tych, które zgodnie z ustalonymi regułami, nie powinny być wyświetlone. Działanie programu może być czasowo zawieszane przez użytkownika nadzorującego komputer, dysponującego hasłem do programu.

Czyje prawa?

"Beniamin" nie jest stworzony przez centrum kultury, stworzyła go nijaka firma AKKORP. Katolickie Centrum Kultury ma licencję niewyłączną do bezpłatnego udostepniania programu, dlatego to właśnie ono podpisało umowę z ministerstwem.

"Została zawarta umowa między Ministrem Edukacji Narodowej Romanem Giertychem, a Katolickim Centrum Kultury, na podstawie której Katolickie Centrum Kultury zobowiązało się do bezpłatnego i nieograniczonego czasowo udostępniania programu Beniamin wszystkim osobom fizycznym, szkołom i innym jednostkom organizacyjnym systemu oświaty w celach niekomercyjnych" - czytamy na oficjalnej stronie ministerstwa.

Czyje obowiązki?

"Ponadto właściciel programu zobowiązał się do jego aktualizacji i doskonalenia. Program przeszedł pozytywną weryfikację przeprowadzoną zarówno w ministerstwie, jak też przez jedną z firm działających na rynku usług internetowych oraz był poddany testom przeprowadzonym przez jeden z magazynów komputerowych".

Tymczasem firma AKKORP wprost pisze, że nie bierze żadnej odpowiedzialności za sposób korzystania z programu "Beniamin". "W szczególności nie udziela żadnych (pisemnych albo domniemanych) gwarancji dotyczących programu oraz szkód, jakie mogą powstać podczas jego pracy. Firma AKKORP zastrzega sobie prawo do korekty i zmian w programie w dowolnym czasie i bez obowiązku powiadamiania o wprowadzonych zmianach" - czytamy przy rejestracji programu na komputerze.

Ładne kwiatki...

Programy więc nie zostały jeszcze zainstalowane w szkolnych komputerach, a już budzą kontrowersję. Przecież firma powinna brać odpowiedzialność za swój własny produkt. I co będzie jeśli "tymczasowy okres" się skończy? Ile zapłaci za program ministerstwo (czyt. podatnicy)? Na pytania te zapewne nie ma jeszcze odpowiedzi .

Tymczasem po zainstalowaniu "Beniamina" czekała na mnie niespodzianka. Najpierw wiadomosci24.pl zostały całkowicie zablokowane, a następnie wyskoczył krytyczny komunikat "za chwilę nastąpi zamknięcie systemu..." Nie wiadomo już więc, czy można ufać "Beniaminowi" i ministrowi Giertychowi. Ba. Nie wiadomo, czy można ufać nawet własnemu komputerowi...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

weszlam na strone Beniamina, i rzeczywiscie nie biora odpowiedzialnosci za ten program. Jak na dziennikarskiego nosa, podejrzane jest tez to, ze na stronie nie ma zadnych danych kontaktowych do firmy, ktora zrobila ten program. Myslicie, ze jest cos na rzeczy? sprawa zakupu tego programu jest grubymi nicmi szyta.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 25.06.2006 23:15

Ej teraz was zaskoczę, ale ja już miałem Wychowanie Patriotyczne w 3 liceum (w tym roku)... Jak o tym mówiłem znajomym to się śmiali. A teraz, co? HAHA też to będą mieli ;-D

PS: Ten mój patriotyzm miał tak naprawdę zero wspólnego z tym proponowanym przez wielkiego G., ale tak czy owak - przedmiot miałem. Jestem prekursorem oświaty ;-P

Jednocześnie mówiąc serio to z dnia na dzień coraz bardziej mi się robi niedobrze jak słyszę co Giertych chce wprowadzić... ;-/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słyszałam jak w TVN-ie Giertych mówił o tym rano, w jakimś programie publicystycznym. Więc artykuł jest jak najbardziej na czasie. Tomasz zaskakujesz informacjami z pierwszej chwili, bo Twój materiał pojawił się także z samego rana.

ps: antygiertychowcom polecam: "Rok pełen słów" w najnowszym wydaniu polityki. Warto też sięgnąć po książkę Stomma pt:"Polskie złudzenie narodowe", która sugeruje jek ksenofobiczne i obłudne mogłyby być zajęcia z Wychowania Patriotycznego. zadziwiające że książka ukazała się niedługo po tym gdy Giertych ogłasił chęć wprowadzenia tego przedmiotu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 25.06.2006 19:53

HEhehe przed chwilą podobno na TVNie o tym mówili. Może zaglądają tutaj? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 25.06.2006 19:16

Bez kitu. Cenzura niedługo będzie na towary zagraniczne, zobaczycie... Trochę to się chore robi...

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 25.06.2006 12:57

System ten blokuje także strone lewica.pl :| A pan Giertych mówił, że chce ustrzec młodzież przed treściami porgnograficznymi i pedofilskimi...

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 25.06.2006 12:38

racja

Komentarz został ukrytyrozwiń

a ja powtarzam do znudzenia, jedyne wyjście to demonopolizacja szkolnictwa , czyli przejęcie szkół przez rodziców w postaci przeróżnych fundacji rodzicielskich i komitetów rodzićów [jak to planują anglicy], a prywatyzacja pozostałych.Jedynie różnorodny system szkolnictwa złożony ze szkół będących własnością rodziców, prywatnych i społecznych może uchronić szkoły i młodzież przed manipulacjami polityków, po Romanie Giertychu przyjdą inni , najprawdopodobniej A.Lepper ze swoim ugrupowaniem i rozgrywki szkolne trwały będą nadal.

ps: polecam jakże ciekawy artykół pani Natali Dueholm w nowym numerze 'Idz pod prąd'

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie ufam Beniaminowi. Skoro Wasze wiadomosci nie są godne publikacji... A swoją drogą Tomasz dobrze zrobiłeś, że od razu go przetesowałeś. Na sobie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.