Facebook Google+ Twitter

Giertych wywołał burzę w europarlamencie

Maciej Giertych (LPR) wzbudził liczne kontrowersje, składając w Parlamencie Europejskim hołd dyktatorowi. Część eurodeputowanych była oburzona.

Za rządów Franco setki tysięcy przeciwników politycznych trzymano bezterminowo w więzieniach, stosowano tortury i wykonywano wyroki śmierci. Wytyka się mu sojusz z Hitlerem, jednak zwolennicy dyktatora mówią, że sojusz miał jednak taktycznych charakter, a sam generał nie popierał rasistowskiej ideologii Hitlera i utrzymywał neutralność państwa podczas II wojny światowej.

Większa część, a szczególna lewa strona sali na tę wypowiedź zareagowała głośnym buczeniem. Jedynie po prawej stronie było słychać nieliczne oklaski. Szef frakcji socjalistycznej Martin Szulz zarzucił Giertychowi faszystowskie poglądy. Stwierdził, że na takie wypowiedzi nie powinno być miejska w Parlamencie Europejskim.

Słowa te padły podczas debaty o 70. rocznicy prawicowego zamachu, który obalił rządy lewicowych republikanów i wyniósł do władzy Franco. Giertych jednak zaliczył go do obrońców tradycyjnych wartości.

– Brak dziś takich mężów stanu. Dzięki prawicy hiszpańskiej, armii i jej przywódców zamach komunistyczny na katolicką Hiszpanię został udaremniony – powiedział ojciec polskiego wicepremiera.

Hans-Gert Poettering, szef Europejskiej Partii Ludowej przyznał, że jest katolikiem, ale dyktatorzy, którzy wspierali reżimy totalitarne nie mogą być wsparciem dla naszych ideałów.

W Strasburgu podniosły się głosy, iż Giertych propaguje faszyzm. Zareagowała również Warszawa. Posła z LPR skrytykowali głównie politycy lewicy. Za polskiego eurodeputowanego musiała się tłumaczyć Danuta Hubner, polska komisarz, która przysłuchiwała się wszystkiemu jako przedstawiciel Komisji Europejskiej. Wyjaśniła, że charakter słów posła nie był utożsamiony ze stanowiskiem Polski w tej sprawie.

Jedynie tylko Marcin Libicki (PiS) z polskich polityków przyznał, iż popiera słowa eurodeputowanego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.