Facebook Google+ Twitter

Gilowska, Glapiński i Kaźmierczak w składzie RPP

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-16 14:25

Prezydent Lech Kaczyński powołał w skład Rady Polityki Pieniężnej na sześcioletnią kadencję Zytę Gilowską, Adama Glapińskiego i Andrzeja Kaźmierczaka.

Do Rady Polityki Pieniężnej należy 10 członków. 9 powołują w równej liczbie przez prezydenta, Sejm i Senat, spośród specjalistów z zakresu finansów. Radzie przewodniczy prezes Narodowego Banku Polskiego.

Na początku stycznia Sejm wybrał jako pierwszych nowych członków RPP Elżbietę Chojnę-Duch i Andrzeja Bratkowskiego. W lutym do tego grona dołączyła posłanka Platformy Obywatelskiej - ekonomistka Anna Zielińska-Głębocka. Senat z kolei powołał do Rady Jana Winieckiego, Jerzego Hausnera i Andrzeja Rzońcę.

Zyta Gilowska jest profesorem nauk ekonomicznych, była minister finansów oraz wicepremier w rządach Kazimierza Marcinkiewicza oraz Jarosława Kaczyńskiego, posłanka na Sejm IV i VI kadencji.

Gilowska opublikowała kilkaset prac naukowych z zakresu finansów publicznych. Adam Glapiński to polski polityk, ekonomista, były minister gospodarki przestrzennej i budownictwa oraz minister współpracy gospodarczej z zagranicą, poseł na Sejm I kadencji, senator IV kadencji. Doktor habilitowany nauk ekonomicznych był przewodniczącym rad nadzorczych kilku spółek między innymi Centralwings i KGHM Polska Miedź S.A oraz prezesem zarządu Polkomtel S.A. Od zeszłego roku był jednym ze społecznych doradców ekonomicznych prezydenta.

Profesor doktor habilitowany Andrzej Kaźmierczak jest związany z warszawską Szkołą Główną Handlową, autor wielu publikacji z zakresu polityki pieniężnej i finansów międzynarodowych. Zwiazany z KPN - OP i AWS.

Rada Polityki Pieniężnej jest organem Narodowego Banku Polskiego. Jej zadaniem jest coroczne ustalanie założeń i realizacja polityki pieniężnej państwa. Rada Polityki Pieniężnej ustala wysokość podstawowych stóp procentowych, określa zasady operacji otwartego rynku oraz ustala zasady i tryb naliczania i utrzymywania rezerwy obowiązkowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.