Facebook Google+ Twitter

Gimnazjaliści posprzątali kochłowickie grodzisko

Unikatowa w skali Górnego Śląska budowla ziemna stanowi cel wypraw „ogniskowiczów” oraz tor przeszkód dla motocyklistów i rowerzystów. Niestety, pozostawiają po sobie sporo śmieci.

Grodzisko w Kochłowicach / Fot. Przemysław NoparlikPasjonaci z Genius Loci, stowarzyszenia miłośników przeszłości w Rudzie Śląskiej zorganizowali akcję sprzątania średniowiecznego gródka stożkowego nad Kochłówką. Uczestniczyła w niej młodzież z gimnazjum nr 6 w Bykowinie. - Kochłowickie grodzisko, datowane na XII wiek, jest najstarszym tak okazałym i tak doskonale zachowanym zabytkiem średniowiecznym w mieście - informuje pomysłodawca akcji, mgr Przemysław Noparlik, historyk i nauczyciel. - Nie wyjaśniono do końca, czy stanowiło siedzibę rodową miejscowego rycerza, czy strażnicę celną na szlaku z Bytomia do Mikołowa i dalej. Zostało spalone podczas wojen husyckich.

Unikatowa w skali Górnego Śląska budowla ziemna, położona w pobliżu ogromnego osiedla mieszkaniowego, cierpi jednak z tego tytułu. Nie jest należycie chroniona, ani nie stanowi takiej atrakcji turystycznej, jaką przy odpowiednich staraniach służb miejskich, mogłaby być. Stanowi za to cel wypraw „ogniskowiczów” oraz tor przeszkód dla motocyklistów i rowerzystów. Wiele tu śmieci.

Gimnazjaliści "pod wodzą” Przemka Noparlika, uzbrojeni w rękawice ochronne uzbierali aż 7 worów śmieci, które przekazano pracownikom Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych. Czego tam nie było: butelki szklane i PET, puszki po piwach, opakowania foliowe, papiery, a nawet... blacha do pieczenia ciasta. Niestety, wcale nie zabytkowa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.