Facebook Google+ Twitter

Gimnazjaliści sfilmowali bójkę, bo chcieli sprzedać nagranie telewizji

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2007-03-01 11:32

Wpier... mu, kur..., no wpier... – wołają czternastolatkowie. Rozwścieczony uczeń trzeciej klasy kopie w twarz o rok młodszego kolegę. Ten zaciska pięść i odpowiada serią ciosów w brzuch. Obaj upadają i szarpią się bez opamiętania – na takim nagraniu chcieli zarobić gimnazjaliści z Oławy.

FOT. JasiczekNastolatkom grozi teraz pobyt w poprawczaku.

Nagranie trwa niespełna trzy minuty. – Film jest bardzo brutalny. Chłopcy nie bili się na żarty. To cud, że nikomu nic poważnego się nie stało i skończyło się tylko na potłuczeniach – opowiada anonimowo policjant z oławskiej komendy.

Uczniowie umówili się we wczesne piątkowe popołudnie. Spotkali się kilkaset metrów od szkoły. Na plac boju wybrali się dużą grupą. Bitwie przyglądało się kilkudziesięciu uczniów z kilku klas. Wszyscy byli wyraźnie rozbawieni. Nikt nie próbował rozdzielić walczących nastolatków.

Byli tylko aktorami


– To był szok. Ci walczący chłopcy to jedni z najlepszych uczniów. Wzorowe zachowanie, średnia powyżej 4,75 – przyznaje Ireneusz Pętal, dyrektor Gimnazjum nr 2 w Oławie. To on zawiadomił policję, gdy tylko w szkole zaczęły krążyć opowieści o bitwie. Dopiero kilka dni później ktoś podrzucił do jego gabinetu płytę z nagraniem.

Chłopcy byli dobrymi kolegami. Ostatnio jednak pokłócili się o dziewczynę. Ale policja jest niemal pewna, że w czasie bójki obaj napastnicy byli tylko aktorami. – Na filmie wyraźnie widać, że wszystkim kieruje pięciu innych nastolatków. To oni podjudzają uczestników bójki, a gdy ci opadają z sił, polecają kończyć spotkanie – opowiada policjant.

Dyrektor dobrze zna organizatorów zajścia. Trzech za złą naukę wyrzucił niedawno ze szkoły, dwaj pozostali też mają złą opinię. Śledczy podejrzewają, że chłopcy chcieli zarobić na nagraniu. – Mamy sygnały, że próbowali sprzedać je ogólnopolskim stacjom telewizyjnym. Myśleli też o zamieszczeniu go na płatnych stronach internetowych – zdradza policjant.
Film nie trafił do internetu. Oglądała go jednak większość uczniów gimnazjum. Teraz nikt się do tego nie przyznaje. Skasowali nagrania, gdy zaczęła się nimi interesować policja.

Tylko jeden dorosły


– Smuci nas nie tylko to, że doszło do bójki. Na filmie widać, że zajściu przyglądało się wielu uczniów. Traktowali to jak zabawę, zamiast przerwać to okropne widowisko – martwi się dyrektor Ireneusz Pętal.

Nie chce zdradzić, jakie konsekwencje czekają uczniów. – Ale na pewno nie obejdzie się bez kar. To, co się stało, to dla nas także sygnał, że musimy jeszcze więcej rozmawiać z uczniami o tym, czym może skutkować takie zachowanie – dodaje. – Robiliśmy to już wcześniej. Wspólnie z policją i strażą miejską zorganizowaliśmy kilkadziesiąt pogadanek.

Policjanci chwalą dyrekcję szkoły. – Błyskawiczna reakcja była bardzo ważna. To dzięki temu nagranie nie trafiło do internetu, a my znamy już nazwiska wszystkich uczestników zajścia – przyznaje Bogusław Gądek z oławskiej policji.
Sprawą zajął się sąd. Tylko jeden z organizatorów bójki odpowie jak dorosły – ma siedemnaście lat. Pozostali, młodsi, staną przed sądem dla nieletnich. Grozi im pobyt w poprawczaku.

Michal Gigolla - Słowo Polskie Gazeta Wrocławska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 04.03.2007 21:19

To nie jest budynek gimnazjum nr. 2 w Oławie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.