Facebook Google+ Twitter

Gimnazjalista wytańczy końcowe świadectwo

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2010-01-05 08:45

Udział w projekcie zespołowym na zakończenie gimnazjum oraz jego prezentację przed całą szkołą - to nowości, które zamierza wprowadzić już od 2012 roku minister edukacji, Katarzyna Hall.

 / Fot. Piotr Krzyżanowski/PolskapresseOd wyników tej współpracy uczniów ma zależeć otrzymanie przez nich świadectw. Jeśli do tego dorzucimy koncepcję małej matury na koniec trzeciej klasy, to okaże się, że gimnazjaliści będą najbardziej zapracowanymi uczniami.

Ministerstwo Edukacji Narodowej tłumaczy, że podstawą do narzucenia uczniom obowiązkowego uczestnictwa w projekcie są wyniki międzynarodowych badań, z których wynika, że umiejętność współpracy zespołowej to pięta achillesowa polskich uczniów. Tę tezę mają popierać najnowsze badania PISA - Programu Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów.

- Pokazano nam, że umiejętność zespołowej współpracy, to nie jest polska specjalność. Dlatego taką naukę najlepiej rozpocząć, kiedy młody człowiek najszybciej uczy się przekuwać indywidualne działania na potrzeby innych - tłumaczy Grzegorz Żurawski, rzecznik MEN.

Projekt przewiduje, że we wspólną prezentację będzie zaangażowanych minimum 3-4 uczniów o podobnych zainteresowaniach.

- To może być zbieranie znaczków, pisanie piosenek, bądź inne hobby, jak np. obserwowanie areny politycznej. Co kto zechce. Jeśli jeden z nich napisze słowa do piosenki, a drugi stworzy muzykę, to trzeci będzie mógł na przykład przygotować choreografię. Jeśli ktoś zbiera znaczki, inny może stworzyć program komputerowy, który zaprezentuje jak najlepiej kolekcję. Najważniejsze, żeby każdy uczeń miał w tym swój udział - opowiada Żurawski.

Cały artykuł przeczytasz na stronach polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Piotr B.
  • Piotr B.
  • 06.05.2011 16:35

Według mnie pomysł z przygotowaniem projektu na zakończenie gimnazjum to bardzo dobry pomysł. To prawda, że uczeń trzeciej klasy gimnazjum ma bardzo dużo pracy, ale projekty edukacyjne można realizować w klasie drugiej. Taki właśnie system obowiązuje w mojej szkole i dzięki temu w tym roku miałem go już zaliczonego. Co mi dała praca nad projektem? Na pewno poznałem nowych ludzi, dowiedziałem się rzeczywiście interesujących rzeczy o przedmiocie, który nie jest zazwyczaj zbyt popularny wśród uczniów. Organizacja projektu bardzo zależy od nauczyciela, ten kompetentny potrafi przygotować naprawdę cudne prezentacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.