Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5674 miejsce

Gimnazjalisto! Liceum czy technikum? Sprawdź, jaką wybrać szkołę

W tym roku rekrutacja do szkół ponadgimnazjlalnych odbędzie się na innych zasadach. Zmienia się także program kształcenia. Jak nigdy dotąd wybór szkoły średniej będzie determinował, jaką ścieżką zawodową podążysz.

Od roku szkolnego 2012/2013 będzie wdrożona nowa podstawa programowa w szkołach średnich. W I klasie LO i II klasie technikum uczniowie zakończą naukę tych przedmiotów, ktróre mieli w gimnazjum. Od następnego roku będą uczyć się tylko przedmiotów obowiązkowych na maturze (matematyka, j. polski, j. obcy) oraz od dwóch do czterech przez nich wybranych.

Ta wiadomość na pewno cieszy tych gimnazjalistów, którzy już dziś są pewni, jaki zawód wybiorą. Przyszli lekarze odetchną z ulgą, że z ich barków zostanie zdjęty ciężar nauki historii. Z kolei uczniowie ciągle niepewni swojej przyszłości, będą mieć ciężki orzech do zgryzienia. Jeśli w trakcie nauki zmienią zdanie, nadgonienie różnicy programowej łatwe nie będzie. Dlatego lepiej już dziś zastanowić się nad zapotrzebowaniem rynku pracy na dane zawody za kilka lat.

Jakie branże maja przyszłość?


Jak pisze "Rzeczpospolita" [8 marca 2012 nr 57], w rozwijającej się gospodarce wzrasta zapotrzebowanie na energię, a więc branża energetyczna będzie kwitnąć. Co więcej, planowana jest budowa pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. Prof. Kwiatkowski z Instytutu Badań Edukacyjnych zaznacza, że to nie jedyny rosnący sektor. Również w branży technologii teleinformatycznych oraz nanotechnologii pracownicy będą poszukiwani.

Tym, którzy nie widzą przyszłości w naukach ścisłych, pracę ma zapewnić starzejące się społeczeństwo. Potrzebni będą ludzie z wykształceniem psychologicznym i pielęgniarskim do opieki nad starszymi. Mają także powstać miejsca pracy dla andragogów, zajmujących się kształceniem dorosłych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Monika Pisak
  • Monika Pisak
  • 05.06.2012 13:26

ja jestem zadowolona ze szkoły europejskiej w Łodzi http://szkola.thebomb.pl/46 - znam 2 języki, nauczyłam się jezdzić konno, mogłam zrobić kurs nurkowania, matura poszła mi super. Mało jest już dziś takich rozwijających możliwości szkół.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.