Facebook Google+ Twitter

Giną robotnicy budujący infrastrukturę na mundial w Katarze. Upamiętni ich specjalna budowla?

Setki robotników zginęły w wyniku wypadków na budowach stadionów i infrastruktury na Mundial 2022 w Katarze. Powstał projekt upamiętnienia ich specjalną budowlą. Jeżeli nadal będą ginąć ludzie, budynek mógłby stać się jednym z najwyższych w Katarze.

 / Fot. 1week1projectPomysł powstał w ramach inicjatywy 1week1project. Według danych Pravasi Nepali Co-ordination Committee na budowach w Katarze zginęło już 400 Nepalczyków. Qatar World Cup Memorial to projekt skalowalnego budynku upamiętniającego zmarłych. Budowla składałaby się z modułów, z których każdy symbolizowałby jedną osobę. Do końca przygotowań pomnik byłby zwiększany o kolejne bloki.

 / Fot. 1week1projectPrzy założeniu, że każdy poziom złożony zostałby z czterech bloków, a każdy z nich miałby 2 metry wysokości, budowla stałaby się jedną z najwyższych w Katarze. Jeżeli tempo zgonów na budowach się utrzyma, do 2022 roku pomnik miałby 1,5 kilometra wysokości.

Liczby są przerażające, bo chodzi o możliwą śmierć 4 tys. ludzi. Budowlę zaprojektowali Axel de Stampa i Sylvain Macaux. To jeden z projektów tzw. "spontanicznej architektury".

Czytaj także: Jak wygląda praca w polskich oddziałach Amazonu? Pracownikami kieruje skaner. Wykonują kilka czynności


Mundial w Katarze od lat budzi kontrowersje. Według magazynu "France Football" przy przyznawaniu praw do organizacji mistrzostw świata doszło do korupcji, a Katarczycy mieli w zamian zainwestować we francuski klub PSG. W marcu 2014 r. media obiegła wiadomość, że śledztwo w sprawie piłkarskich zawodów rozpoczęło FBI. Jeden z działaczy FIFA miał otrzymać po decyzji 2 mln dolarów. W listopadzie amerykański prawnik Manuel Garcia, autor 420-stronicowego raportu w sprawie korupcji w federacji, ostro skrytykował jego opracowanie, które upubliczniła FIFA. Komisja Etyki znacząco zmanipulowała streszczenie raportu Amerykanina.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.