Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6987 miejsce

Ginąca przyroda. Świstun

Świstun zawdzięcza swoją polską nazwę charakterystycznemu dźwiękowi, który można usłyszeć podczas przelotu tego ptaka.

Do niezwykle rzadkich ptaków lęgowych Polski zalicza się kaczka o nazwie gatunkowej - świstun (Anas penelope).

Świstun (Anas penelope) / Zat. Gdańska luty 2014 / samiec / Fot. Artur HampelPowodów, dla których chciałbym opowiedzieć o tej kaczce jest kilka.
Występowanie miejsc lęgowych świstuna określa się w Polsce na zaledwie kilka stanowisk, podczas gdy w Wielkiej Brytanii a nawet w USA liczebność tego gatunku jest znacznie wyższa. Głównym powodem tak złej sytuacji lęgowej w granicach naszego kraju może być fakt utraty dostępu do właściwych biotopów, w których kaczki te wyprowadzają swoje lęgi.
Ptaki te lubią tereny podmokłe a nawet bagienne w otoczeniu lasów. W pobliżu wody, na ziemi zakładają gniazdo, które skrupulatnie maskują wśród traw i krzewinek oraz pod krzewami.
Zamieszkują jeziora i oczka wodne bujnie porośnięte roślinnością a także podmokłe doliny rzek. Ich pokarm stanowią niemal wyłącznie zielone części roślin wodnych oraz lądowych.

Świstun jest gatunkiem o tyle nietypowym, że kaczor wiąże się z samicą ściślej niż u innych gatunków kaczek. Pomaga także w ochronie miejsca wysiadywania jaj przez kwokę a później bierze częściowy, aczkolwiek czynny udział w wychowywaniu piskląt.

Przyczyn nikłego występowania lęgów na terytorium Polski może być kilka. Najistotniejszym czynnikiem może być tutaj silna penetracja krajowych jezior przez środowiska wędkarskie oraz turystów. Kolejnym ważnym czynnikiem ograniczającym występowanie świstuna jest osuszanie terenów podmokłych oraz zarastanie małych oczek wodnych zasobnych w bazę pokarmową tych kaczek. Poważnym zagrożeniem dla tego gatunku Świstun (Anas penelope) / Zat. Gdańska luty 2014 / samiec / Fot. Artur Hampeljest eksploatacja przemysłowa torfowisk, głównie w północnej części Polski. Nie można też zapomnieć o sytuacjach, gdzie świstuny padają ofiarą polowań (potwierdzone przypadki). Polowania na kaczki zaczynają się w Polsce od 15 sierpnia. Szczególnie zagrożone są świstuny oraz inne gatunki chronionych ptaków podczas polowań zbiorowych, gdzie myśliwi często strzelają niemal do wszystkiego co wzbije się w powietrze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Nie jestem aż takim zagorzałym przeciwnikiem polowań. W ko0ńcu zanim człowiek zaczął hodować sobie zwierzęta na żywność, to wcześniej uśmiercał zwierzynę dziką.
Martwi mnie jednak, że wraz z dostępem do informacji, wiedzy i ogólnym rozwojem człowieka dopuszczają się obecni myśliwi barbarzyństwa. Otóż nie tylko okres polowań ustalony jest zbyt wcześnie. Podczas samych polowań giną nie tylko kaczki (w tym rzadkie u nas gatunki), ale również inne chronione ptaki, w tym ptaki drapieżne. Psy aportujące płoszą i prawdopodobnie również sieją spustoszenie wśród napotkanych po drodze nielotów.
Takiej postawy niektórych myśliwych zrozumieć nie zdołam. Kiedyś kręgosłup myśliwych stanowili ludzie, którzy oddawali zwierzynie hołd, dbali o nią a nader wszystko znali się na jej zwyczajach, zachowaniach, biologii.
Obecnie tego kręgosłupa nie widzę. Obecni myśliwi w znaczącej skali, to prominenci, ludzie wpływowi, politycy, którzy w znacznym stopniu traktują przyrodę małostkowo i bez zrozumienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja to w ogóle czuję wstręt do polowań na ptactwo. Nawet kury jak kiedyś hodowaliśmy na działce, to małżonka uśmiercała. Jak można polować na takie piękne ptaki i to jeszcze w ich porze lęgowej. Myśliwy powinien posiadać większą, od mieszczucha wiedzę o przyrodzie, a tym samym powinien mieć większą świadomość o następstwach skutków odstrzału matki wychowującej pisklęta. Całe szczęście, że - tak mi się wydaje - matki te nie wzbijają się w powietrze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Śliczna, pełna wdzięku kaczucha.
Ale co z tego, że objęta jest ścisłą ochroną gatunkową, skoro (cytuję) "myśliwi często strzelają niemal do wszystkiego co wzbije się w powietrze"?

P.S. Dorzucę jeszcze, że świstun jest gatunkiem przelotnym, a jego wędrówki zawsze odbywają się nad Europą Środkową, stąd gniazdowanie nielicznych przedstawicieli w naszych biotopach wodno-bagiennych.
Ostatecznie, celem ich wędrówki jest przecież północna Eurazja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

fajnie się czyta. Teksty rzeczywiście zbliżają, przybliżają nas do przyrody. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.