Facebook Google+ Twitter

Ginące zawody - warsztaty tradycji w domu, w polu i w zagrodzie

W dniach 27 maja - 2 czerwca 2012 r. po raz piętnasty w skansenie w Ochli, odbyła się cykliczna impreza "Ginące zawody - warsztaty tradycji w domu, w polu i w zagrodzie". Rzemieślnicy i wytwórcy prezentowali swoje wyroby, dzielili się posiadanymi umiejętnościami, prowadzili warsztaty.

Ginące zawody - warsztaty tradycji w domu, w polu i w zagrodzie
Wyroby z drewna. / Fot. Dorota MichalczakKilkudziesięciu wytwórców i rzemieślników zaprezentowało w tych dniach odwiedzającym skansen w Ochli swoje umiejętności, podzielili się swoją wiedzą, doświadczeniem. Prezentowali zajęcia domowe, gospodarskie, rzemiosło. Na jednym ze stoisk u pana pszczelarza można było zapoznać się z procesem wytwarzania miodu i świec z wosku pszczelego. Świeca w dawnych czasach była podstawowym kagankiem, który oświetlał wnętrza domów, dworów, pałaców.

Na każdej zagrodzie było coś interesującego, niezwykłegoWyroby z koralików / Fot. Dorota Michalczak
Snycerz pracujący w drewnie ozdabiał wszystko, co tylko możliwe. Nasi przodkowie kochali się w ozdobach, dlatego też każda rzecz - nawet łyżka była przyozdobiona. Tą sztuką zajmowali się przede wszystkim mężczyźni.

Kobiety natomiast przyozdabiały tkaniny haftami krzyżykowym, płaskim, snutkowym, angielskim, richelieu czy też koralikowym. Haftowały obrusy, serwety, stroje ludowe, które były noszone na co dzień.

Prezentacja i pokaz wykonywania prac koronkarskich czółenkiem - frywolitki. / Fot. Z archiwum Doroty MichalczakOprócz haftu zwiedzający zapoznali się z wyrobami koronkarskimi wykonanymi szydełkiem, czółenkiem (frywolitki), dziewiarstwem, filcowaniem.

Zajęcia domowe
Z zajęć domowych pokazano jak przed laty prano w balii, prasowano żelazkiem "z duszą", mielono mąkę w żarnach, wyrabiano masło i produkowano sery, wypiekano chleb i smażyło placki ziemniaczane. Jak wykrawano, wypiekano i zdobiono pierniki.

Czytaj więcej --->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

link ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miejsce bardzo ciekawe. Na tydzień bardzo ożyło, goszcząc ludzi wyjątkowych i odwiedzających.

Komentarz został ukrytyrozwiń
????
  • ????
  • 05.06.2012 11:04

Już wiem , znalazłem w wikipedii, chodzi o Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli.Bardzo ciekawe miejsce jak widać na stronie muzeum .

Komentarz został ukrytyrozwiń
????
  • ????
  • 05.06.2012 10:57

A gdzie ta Ochla ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.