Facebook Google+ Twitter

GIODO: ACTA zagraża prawom i wolnościom obywatelskim

Generalny Inspektor Danych Osobowych, dr Wojciech Wiewiórkowski uważa, że porozumienie ACTA jest niebezpieczne dla praw i wolności obywatelskich. Dziwi się też słowom premiera, że umów międzynarodowych nie trzeba konsultować.

Wojciech Wiewiórkowski / Fot. materiały prasowe/giodo.gov.plW wywiadzie udzielonym Polskiemu Radiu, dr Wojciech Wiewiórkowski ponownie skrytykował podpisanie przez rząd ACTA i stwierdził, iż umowa stanowi poważne zagrożenie dla praw i wolności obywatelskich, określonych w konstytucji.

Zdaniem Generalnego Inspektora Danych Osobowych, jeśli rząd uznał że trzeba ACTA podpisać, to powinien wykazać jej niezbędność. Wiewiórkowski przypomniał, że czekał na wezwanie rządu do przedstawienia swego stanowiska, a gdy go nie otrzymał, zrobił to z własnej inicjatywy, informuje polskieradio.pl.

Wojciech Wiewiórkowski jest też zdziwiony wczorajszą wypowiedzią premiera Tuska, że rząd nie ma obowiązku konsultowania umowy międzynarodowej. Dodał, że ACTA była jednak konsultowana z organizacjami chroniącymi prawa autorskie, ale przed podpisaniem traktatu zabrakło szerszych rozważań i publicznej debaty.

Według GIOD nie powinno dawać się podmiotom prywatnym, jakimi są dostawcy usług internetowych i organizacje chroniące twórców, prawa do monitorowania użytkowników sieci i przetwarzania danych internautów, a taką regulację zawiera ACTA. Traktat dopuszcza też możliwość przekazywania danych osobowych do krajów, które z europejskiego punktu widzenia nie spełniają standardów ochrony danych osobowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.