Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26050 miejsce

Glamis Castle - najbardziej nawiedzony brytyjski zamek

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-04-22 10:06

Glamis Castle - położony w szkockim hrabstwie Angus zamek, będący domem lat dziecięcych Królowej Matki i miejscem narodzin księżniczki Małgorzaty - jest znany na całych Wyspach Brytyjskich ze swych mrocznych legend, duchów i potworów.

 / Fot. Maciej LewandowskiNajstarsza część budynku to pochodząca z XI wieku wieża mieszkalna, jednak główny trzon zamku stanowi piętnastowieczna konstrukcja otoczona siedemnastowiecznymi wieżyczkami obronnymi. Całość utrzymana jest w stylu, nazywanym złośliwie przez zazdrosnych Anglików "Scottish Baronial", co można przetłumaczyć jako "szkocki styl magnacki". Styl ten nawiązuje do renesansowych zamków francuskich, a Glamis Castle uważany jest za jego sztandarowy przykład.

Otoczony przepięknymi ogrodami i parkiem budynek jest własnością książęcej rodziny Strathmore, której członkowie nadal mieszkają w jednym ze skrzydeł zamku. W posiadłości do dnia dzisiejszego odbywają się wielkie uroczystości rodzinne, jak wesela lub zaręczyny; częstym gościem są tu także członkowie Rodziny Królewskiej. W słoneczne, niedzielne przedpołudnia często można spotkać spacerujących po swoich terenach właścicieli - mnie udało się uwiecznić na fotografii moment samochodowej przejażdżki młodszej części rodziny książęcej.

Być albo nie być


Glamis Castle był w XI wieku miejscem pobytu króla Szkocji Makbeta - pierwowzoru bohatera słynnego dramatu Szekspira. Na terenie zamku nadal często odbywają się przedstawienia tej sztuki, nierzadko trwające do późnych godzin nocnych i robiących - z racji niezwykłego otoczenia - naprawdę wielkie wrażenie.

OgrodyTereny zamkowe - jak wspomniałem - otoczone są ogrodami, parkami i łąkami. Największe wrażenie robi ogród włoski - z pięknie przystrzyżonymi żywopłotami i ogromną ilością różnokolorowej roślinności. Równie piękna i nieco bardziej tajemnicza jest tzw "naturalna" część parkowa, w której dominują ogromne, stuletnie drzewa, sprowadzone przed laty z Ameryki Południowej. Po całym terenie rozsianych jest mnóstwo posągów, rzeźb i fontann - pochodzących przeważnie z XIX i XX wieku, ale zdarzają się także starsze, trochę podniszczone, okazy sztuki rzeźbiarskiej.

Highland games


Na wielkiej, rozłożonej u podnóża zamku, łące odbywają się każdego roku słynne szkockie "Highland games", na które zjeżdżają sportowcy z całego kraju. W malowniczej scenerii - z ogromnym, monumentalnym zamkiem w tle - zawodnicy biorą udział w tak wymyślnych konkurencjach, jak: przeciąganie liny, rzut balem i wyścigi rowerowe.

Autor: Maciej Lewandowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.