Facebook Google+ Twitter

Glemp i Popiełuszko

O relacjach ks. Jerzego Popiełuszki z prymasem Glempem ostatnio pisała "Rzeczpospolita".

 / Fot. ScreenW artykule z 2 marca 2009 pojawił się też wątek związany z NZS:

"Komunikat [Biura Prasowego Sekretariatu Episkopatu z 22.10.1984 r.] w istocie powtarzał tezy PRL-owskiej propagandy, że Popiełuszko był tak naprawdę działaczem politycznym. Wzbudził takie wzburzenie, że jak wynika z dokumentów zgromadzonych podczas procesu beatyfikacyjnego, członkowie nielegalnego wówczas Niezależnego Zrzeszenia Studentów planowali nawet zorganizowanie wiecu przed siedzibą prymasa. Oskarżali go o „trzymanie z władzą, nie z narodem”. Warszawska kuria jeszcze tego samego dnia wydała własny komunikat, który uspokoił trochę nastroje. Jednak pod tym dokumentem zabrakło podpisu metropolity kard. Glempa."

Źródło: Rzeczpospolita[a]

26 lutego 2009 ukazał się natomiast obszerny artykuł [a]http://www.rp.pl/artykul/269026_Wywiad_PRL_na_tropie_ksiedza_Jerzego.html
.

W komentarzach na internetowej stronie dziennika pojawił się zarzut nieścisłości, która wypacza sens logiczny jednego z istotniejszych stwierdzeń. Nie jest to jednak przewinienie autora. Cenckiewicz wyraził się dosyć precyzyjnie w treści artykułu: 'W kontrze do Jana Pawła II kardynał Glemp miał wygłosić pogląd, że mimo dobrych intencji Jaruzelskiego i Kiszczaka "na razie rząd nie będzie w stanie ustalić i udowodnić odpowiedzialności EWENTUALNYCH zleceniodawców politycznych".' Między tym zdaniem, a stwierdzeniem, że papież twierdził, że "zleceniodawcy zabójstwa istnieją" nie ma żadnej sprzeczności logicznej, którą zarzucają autorowi niektórzy komentatorzy.

Nieścisłość pojawiła się natomiast w wytłuszczonym tekście dodanym od redakcji "Rz" na początku artykułu w drukowanej wersji gazety (w nawiasie kwadratowym zaznaczam miejsce, gdzie zabrakło słowa "ewentualnych"):

"Wywiadowcy z Rzymu informowali o różnicy zdań między papieżem a prymasem w sprawie zabójstwa księdza Jerzego. Kardynał Glemp miał mówić, że mimo dobrych intencji Jaruzelskiego i Kiszczaka na razie nie uda się ustalić [...] zleceniodawców morderstwa. Jan Paweł II miał zaś twierdzić, że „zleceniodawcy zabójstwa istnieją" - pisze publicysta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.