Facebook Google+ Twitter

Gliwice. Jubileusz rzemieślników

Rzemieślnicy i przedsiębiorcy zrzeszeni w gliwickim Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości świętują 65 lat działalności.

Jubileusz był okazją do spotkania z rzemieślnikami zaprzyjazionych Cechów. / Fot. Starostwo Powiatowe GliwiceRok 2010 dla gliwickiego Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości jest rokiem wyjątkowym, bo stojącym pod znakiem pięknego jubileuszu 65 lat istnienia. I właśnie ów jubileusz był okazją do zorganizowania w Domu Rzemiosł w Gliwicach spotkania z rzemieślnikami zaprzyjaźnionych Cechów z Bytomia, Wodzisławia Śląskiego, Rybnika, Zabrza i Zawiercia. Z gratulacjami oraz życzeniami wpadli przedstawiciele władz samorządowych i rzemiosła. Nie zabrakło też gości z górnej półki - wiceminister Krystyny Szumilas oraz posłów Jana Kaźmierczaka i Wacława Martyniuka.

Szefujący gliwickiemu Cechowi od 12 lat miejscowy rzemieślnik - Andrzej Zarzycki przypomniał jego historię. A przez minione 65 lat wydarzyło się sporo. Pierwsi rzemieślnicy w Gliwicach zorganizowali się już w 1945 roku zaczynając od Cechu Fryzjerów. Przez wszystkie lata działalności przechodził on różne koleje losu. Najpierw zmienił nazwę na Cech Rzemiosł Różnych skupiając rzemieślników wszystkich specjalności, a cztery lata temu (przyjmując pod swoje skrzydła przedsiębiorców) na Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości.

Mimo różnych wstrząsów, jakie dotknęły w ostatnich latach polską gospodarkę, okazało się, że rzemiosło ma się nieźle. Na rynku utrzymali się najmocniejsi i funkcjonują na dobrym poziomie. Dzisiaj skupia właścicieli 187 zakładów, działających na terenie Gliwic, powiatu gliwickiego i powiatu mikołowskiego. Podczas spotkania podkreślono też, jak ważnym ogniwem gospodarki regionu jest Cech rzemiosła.

Jak przy okazji każdego jubileuszu podziękowano osobom, które od kilkunastu bądź kilkudziesięciu lat parają się rzemiosłem. Specjalną statuetką odebrał Bernard Klinik - rzemieślnik od 37 lat zajmujący się dekarstwem.

Uświetnieniem jubileuszowych obchodów będzie Gala Finałowa konkursu "Firmy z jakością, firmy z przyszłością - Rzemieślnik Roku". Impreza odbędzie się jutro (29 kwietnia) z kolei w auli Akademii Muzycznej w Katowicach. W jej trakcie, najwyższe rzemieślnicze odznaczenie w Polsce - Szablę Jana Kilińskiego - odbierze Horst Zwiorek, mistrz stolarstwa z Toszka (jako jedyny w województwie śląskim). Zwiorek od 30 lat szefuje komisji egzaminacyjnej branży stolarskiej w katowickiej Izbie Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości. Podczas gali Srebrną Odznakę im. Jana Kilińskiego za Zasługi dla Rzemiosła Polskiego odbierze również Marek Kuźniewicz, dyrektor gliwickiego pośredniaka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.