Facebook Google+ Twitter

Gliwice miejscem pochówku wampirów?

Interesująca ciekawostka z budowy drogowej trasy średnicowej w Gliwicach. Znaleziono tam piąty, dobrze zachowany szkielet z odciętą głową, co może świadczyć o antywampirycznych obrzędach, przeprowadzanych przed wiekami na śląskiej ziemi.

 / Fot. Sukanto Debnath CC 2.0Wiele hipotez wyjaśnienia zjawiska

Według wypowiedzi doktora Jacka Pierzaka, archeologa z Biura Śląskiego Konserwatora Zabytków dla "Wprost", odnalezienie zwłok na miejscu budowy może wskazywać na pochówek antywampiryczny. Kolejna hipoteza, dotycząca znalezionych szczątków, może mówić o średniowiecznej ofierze kata. Potwierdza to bliskość szubienicy.

Czytaj także: Wywiad z polskim wampirem

Idąc tropem reporterów "Dziennika Zachodniego", skazani mogli być wieszani lub ścinani. Jest prawdopodobne, iż z takimi szczątkami mamy do czynienia w Gliwicach.

Antywampiryczne pochówki to nie rzadkość

Najczęściej stosowaną metodą antywampirycznych rytuałów był pochówek z twarzą skierowaną do dołu, skrępowanie zwłok grubymi sznurami i pochowanie ich w pozycji embrionalnej. Do często stosowanych praktyk należało również odcięcie głowy, przyciśnięcie zwłok ciężkim głazem lub przebicie klatki piersiowej ostrym przedmiotem.

Najczęstsze tego typu znaleziska pochodzą z pierwszych wieków po chrzcie Polski (X-XIII w.), gdy obrządek chowania zwłok był już chrześcijański, natomiast wciąż celebrowano wiele pogańskich zwyczajów. Stosowano je głównie dla osób, które zajmowały się magią, były związane z praktykami okultystycznymi lub nie w pełni przyjęły nową wiarę.

Pochówki odkryto w licznych miejscach w Polsce m.in. Sandomierzu, pod płytą Rynku Głównego w Krakowie, na Kujawach czy na wzgórzu zamkowym w Będzinie (Śląskie). Rytuał był obecny również w innych państwach m.in. w Irlandii czy Bułgarii.

Rytuał obecny również w XX w.

Co ciekawe, praktyki pochówków wampirycznych przeprowadzano również w latach 30. ubiegłego stulecia. Znana jest relacja kobiety, która w 1914 r. była świadkiem takiego obrzędu w Mierzwicach w województwie mazowieckim. Odkopano wówczas zwłoki rzekomego wampira i odcięto od nich głowę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.