Facebook Google+ Twitter

Gliwice: Najpiękniejsze górnośląskie kroszonki

Jeszcze tylko przez tydzień w gliwickiej Galerii MPiK będzie można zobaczyć fantazyjnie zdobione pisanki i kroszonki Górnego Śląska.

Bożena Kubita z Muzeum w Gliwicach prezentyje zwiedzającym wystawowe egzemplarze najpiękniejszych kroszonek i pisanek. / Fot. Starostwo Powiatowe GliwiceCo roku specjalna wystawa kończy organizowany przez Muzeum w Gliwicach konkurs Górnośląskie Kroszonka. - Konkurs pomaga zachować pamięć o zwyczaju zdobienia wielkanocnych jaj. Jest również okazją do utrwalania umiejętności w używaniu tradycyjnych technik zdobienia symbolicznego, wielkanocnego jajka. Wystawa natomiast ma na celu zaprezentowanie najpiękniejszych prac szerokiej publiczności - mówi Małgorzata Kłych z działu etnograficznego gliwickiego Muzeum, członkini jury oceniającego prace.

Na tegorocznej wystawie zobaczyć można prawdziwe arcydzieła, wybrane spośród 245 prac, jakie zostały nadesłane z całego Śląska. W wystawowych gablotach dominują jajka wykonane techniką rytowniczą. Przepięknie prezentują się także te zdobione sitowiem i słomką - czyli technikami tradycyjnymi. Najmniej jest klasyki, a więc pisanek malowanych woskiem, jednak te, które trafiły na wystawę to prawdziwy majstersztyk. Tradycyjnie, od lat bardzo wiele z prac konkursowych stanowią wielkanocne jajka ozdabiane na sposób nietradycyjny. I właśnie wśród tej kategorii spotkać można naprawdę niesamowite cudeńka.

- Pomysłowość technik zdobienia jest naprawdę imponująca i oryginalna. Wśród tych prac znaleźć można jajka zdobione nićmi, koronką, a nawet jajka ażurowe zdobione... wiertłem dentystycznym - wylicza Małgorzata Kłych, zachęcając do odwiedzenia wystawy.

O tym, że jest na czym oko zawiesić przekonał się już m.in. ks. Adam Kozak, przedstawiciel kurii gliwickiej. Kilka dni temu w Willi Caro, w imieniu biskupa ordynariusza Diecezji Gliwickiej uczestniczył on w uroczystej Gali podczas której wraz z Grzegorzem Krawczykiem - dyrektorem muzeum oraz Michałem Nieszporkiem -starostą gliwickim wręczał nagrody laureatom tegorocznego konkursu „Górnośląskie Kroszonki 2010”.

Wystawę kroszonek można oglądać w Galerii Miejskiej (Rynek obok EMPIK-u) do 11 kwietnia (wstęp bezpłatny).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

jolka
  • jolka
  • 17.05.2011 08:42

kroszonki przepiękne szkoda tylko, że tak mało zdjęć i niewiele można obejrzeć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

CIEKAWY POMYSŁ GODNY UPOWSZECHNIENIA 5* POZDRAWIAM ŚWIĄTECZNIE.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.