Facebook Google+ Twitter

Globalne ocieplenie

Z częstotliwością 120 tys. lat Ziemia oscyluje pomiędzy krótkimi okresami ocieplenia i epokami lodowcowymi. Obecnie żyjemy w okresie interglacjalnym - najwyższych temperatur i najmniejszych lodowców.

Planeta Ziemia / Fot. Danuta SkowronekPrzy okazji trwającego szczytu klimatycznego w Kopenhadze możemy w różnych publikacjach przeczytać, jak zmieniał się klimat na naszej planecie na przestrzeni tysięcy lat.
Zwraca uwagę ocieplenie klimatu w okresie IX-XIII w. Wówczas np. w Anglii kwitła uprawa winorośli, a Wikingowie skolonizowali Grenlandię. Kiedy temperatury zaczęły opadać, porty Grenlandii zaczęły zamarzać, skończyła sie trawa dla bydła i populacja wyspy wymarła z głodu.
Natomiast w okresie "małej epoki lodowcowej", w okresie XV-XVIII w. z Polski do Szwecji jeździło się przez Bałtyk saniami, a na środku Bałtyku budowano sezonowe karczmy.

Pomiędzy rokiem 1000 a 1600 temperatura zmieniła sie średnio o 0,5 stopnia, a zmiany trwały całe stulecia.

Jeśli weźmiemy pod uwagę miliony lat, również widoczna jest okresowość zmian klimatu. Z częstotliwością 120 tys. lat Ziemia oscyluje pomiędzy krótkimi okresami ocieplenia i epokami lodowcowymi. Obecnie żyjemy w okresie interglacjalnym - najwyższych temperatur i najmniejszych lodowców.

Ktoś może zapytać - i co z tego, że nawet podniesiemy temperaturę planety o kilka stopni, przecież Ziemia widziała już takie temperatury. W czasach dinozaurów średnia temperatura Ziemi była wyższa od obecnej o 2-4 stopni, a w rejonach polarnych jeszcze bardziej. Na Alasce i Grenlandii rosły drzewa tropikalne, a ilość dwutlenku węgla w atmosferze najprawdopodobniej była kilkakrotnie wyższa niż obecnie - bez tego zresztą nie potrafilibyśmy wytłumaczyć okresów tak wysokich temperatur. / Fot. Danuta Skowronek

To, co powoduje problemy, to zmiany temperatury, a szczególnie szybkie zmiany, jakie obserwujemy obecnie.

Z przewidywań naukowców wynika, że do końca XXI w. temperatura może wzrosnąć o 3-4 stopnie. Jednym słowem - w ciągu 100 lat możemy zmienić klimat planety w skali charakterystycznej dla dziesiątków milionów lat, a więc w ciągu dekad dokonamy transformacji warunków panujących na naszej planecie do stanu, z którym obecnie żyjące gatunki nie miały nigdy w historii do czynienia.

Naukowcy z całego świata badają przyczyny obecnego nagłego skoku temperatury, szefowie państw debatują nad metodami powstrzymania tego procesu. Nie wszystko można powstrzymać - np. zmiany orbity Ziemi, które powodują okresowe zmiany w ilości otrzymanej od Słońca energii, są to tzw. cykle Milankovicia - szczególnie mocno podkreślają to sceptycy negujący wpływ człowieka na globalne ocieplenie. Niestety rozwój naszej cywilizacji spowodował zwiększoną ilość gazów cieplarnianych w atmosferze i to właśnie zdecydowało o tak nagłym wzroście temperatury.

Czy zdołamy zapewnić naszym wnukom warunki do życia na naszej, jakże pięknej planecie?

Źródło: ziemianarozdrozu.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 03.01.2010 10:20

Wnuki nasze to przetrwają, ale prawnuki już muszą się poważnie martwić o swoją egzystencję:) Tyle naszego co sobie popiszemy i ewentualnie przyłożymy się do sortowania śmieci, zanim je wynisiemy. Lasy wycinali, wycinają i wycinać będą, kominy dymiły dymią i dymić będą - to efekt postępującej cywilizacji:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sprawa zmian klimatycznych i ich przyczyn będzie jeszcze nie raz przedmiotem sporów. Faktem jest, że cywilizacja zatruwa środowisko w sposób znaczący a odpowiedzialnośc za to ponoszą zachodnie demokracje.
Zawsze to lepiej życ w czystym środowisku niż w skażonym, niezależnie od tego czy to jest główna przyczyna zmian klimatycznych czy też nie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co dzieje się kiedy promienie padają na liście roślin? Energia słoneczna zostaje zmagazynowana w związkach organicznych oraz poprzez zwiększoną transpirację wody, odprowadzenie do atmosfery ziemskiej tejże wody w postaci pary wodnej a w konsekwencji schładzanie. W czasie procesu fotosyntezy roślina wchłania do organizmu CO2 i przetwarza go na węglowodany.
A co dzieje się kiedy promienie padają na przedmioty martwe ? Nagrzewają je a te z kolei atmosferę. Powstawanie dużych aglomeracji z betonu i stali, bez wkomponowania wszelkiego rodzaju roślin drzewiastych i pnących. Zaniedbywanie zagospodarowywania pustyń. Okazuje się że na zagospodarowanych pustyniach można zbierać plony cztery razy do roku, tak bynajmniej jest w Egipcie. W okresie zimowym zbiera się ziemniaki i truskawki. Truskawki są lepsze od naszych ze względu na większą zawartość cukrów prostych a przez to mniejsze dosładzanie trującym cukrem buraczanym. Ziemniaki z Egiptu każdy z nas zapewne jadł. No chyba że nie patrzył na etykietkę ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.12.2009 16:21

Globalne Ogłupienie.
W grudniowym Wprost był ciekawy artykuł o rzekomym "ociepleniu" klimatu i wpływie ludzi. Tylko ten wpływ jest znikomy bo ponad 80% emisji CO2 - emitują oceany.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

A sprawa jest prosta. Każdy , średnio wykształcony naukowiec, mający do czynienia z kalorymetrią i biologią powinien to zjawisko wytłumaczyć. Sprawa jest bardzo prosta, wystarczy włączyć Logos. Odpowiem po świętach, bo teraz już na taki temat nie pora.
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 20.12.2009 11:45

:-)))) Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziekuję:) to zaledwie dotknięcie tematu, ale starałam się zmieścić na 1 stronie. Stąd ten telegraficzny skrót.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 20.12.2009 11:11

Jasno i przejrzyście podałaś wiadomości, o których mało kto wie i zdaje sobie z nich sprawę. 5* Pozdrawiam odświętnie.... :-))) Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.