Facebook Google+ Twitter

Głód w Korei Północnej. Władze proszą o pomoc żywnościową

Od lat 80. XX wieku Korea Północna głoduje. Organizacje międzynarodowe a przede wszystkim ONZ, wyrażają opinię, że problemy te są wynikiem szalonego programu zbrojeń Phenianu. Obecnie, po klęsce powodzi, władze proszą o pomoc żywnościową.

 / Fot. PAP/EPA/KCNAKorea Północna głoduje. Takie informacje krążyły od miesięcy w mediach światowych. Przywódcy koreańscy zaprzeczali temu. Teraz nie ukrywają, że ludność potrzebuje pomocy żywnościowej. Bo kraj dotknęła klęska powodzi. Władze państwa Kim Dzong Una otwarcie proszą o pilną pomoc żywnościową. Informację podali przedstawiciele ONZ w Phenianie. "Rzeczpospolita" pisze, iż dotąd po powodziach i osunięciach ziemi około 120 osób zginęło, a dziesiątki tysięcy ludzi zostało bez dachu nad głową.

Przedstawiciele ONZ odwiedzili tereny dotknięte skutkami powodzi. Udali się tam, aby na miejscu ocenić straty - podał w piątek 3 sierpnia portal BBC News, o czym donosi serwis rp.pl. Po powrocie ogłosili, że sytuacja ludności jest dramatyczna. Potrzebna jest pilna pomoc społeczności międzynarodowej.

Największe straty i najgorsza sytuacja jest w mieście Anju, w prowincji Pyongan Południowy oraz w części prowincji Kangwon. Ludzie oczekują żywności i wody pitnej, bo ta w studniach, podczas powodzi, została zanieczyszczona. Sytuacja jest na tyle poważna, że dramatyczne zdjęcia z miasta Anju, co się bardzo rzadko zdarza, pokazała północnokoreańska agencja państwowa KCNA. Ukazują one skalę zniszczeń - obrazy zalanych domów, pól uprawnych pod wodą, ludzi uciekających przed żywiołem na wyższe piętra budynków.

Przedstawiciel władz lokalnych miasta powiedział amerykańskiej agencji prasowej Associated Press, że tegoroczna powódź jest to największa i najtragiczniejsza w całej historii miasta Anju.

Rzecznik ONZ w Nowym Jorku oficjalnie potwierdził informację, że władze w Phenianie zwróciły się z prośbą do międzynarodowych instytucji o dostawy żywności i paliwa. Podał, że niektóre międzynarodowe organizacje humanitarne już zaczęły zbierać datki i produkty spożywcze. Czerwony Krzyż podał w czwartek 2 sierpnia, że postanowił przeznaczyć ponad 300 tys. dolarów na pomoc koreańskim ofiarom powodzi.

Według "Rzeczpospolitej" powodzie, a wcześniej dotkliwe susze, zaostrzą kryzys żywnościowy w Korei Północnej. Kraj ten, mimo wszystko, nie jest w stanie wyżywić swojej ludności, dlatego musi otrzymywać pomoc z zewnątrz. Z szacunków ONZ z lipca br. wynika, że chroniczny niedobór żywności dotyka obecnie około dwóch trzecich, z 24 mln ludności Korei Północnej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

zbawiciel
 • zbawiciel
 • 05.08.2012 19:58

red-
dostales po uszach i teraz madruj

Komentarz został ukrytyrozwiń

Red -
1. nie jesteśmy na ty.
2. Też pozdrawiam i życzę miłego dnia. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
red
 • red
 • 05.08.2012 14:15

Wink - przeczytaj ten debilny wpis z 11:10 i pomyśl co za bzdury napisałeś .... trudno o głupszy wpis!

A chodziłeś do szkoły ???

Komentarz został ukrytyrozwiń

To nie jest żaden komunizm! To zwyczajna dyktatura. W komunizmie władze wybierane są w wyborach i nie ma żadnej uprzywilejowanej klasy rządzącej. A tu mamy typowego dyktatora + świtę żyjących w skrajnym luksusie kosztem całej reszty.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mirek K
 • Mirek K
 • 05.08.2012 10:24

Platforma też prowadzi nas do ruiny - nie potrzeba powodzi .... już jesteśmy zrujnowani.

Na południu kraju grozi nam taka powódż jak 1997 roku. Mieli robić tamy i regulacje rzek - picer Tusk tylko mówi ,mówi ,mówi ,mówi ..... na tyle go stać. Jest lepszym picerem od Gierka!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Gdowski
 • Roman Gdowski
 • 05.08.2012 09:36

mark? Tego typu tragedie to normalne w calym swiecie. Obojetne czy tam "komunizm" czy "kapitalizm" jedyna droga to pomoc ludziomm w ich nieszczesciu. Mieszkam i zyje w Australii od lat i bedac na emeryturze czasami irytuje mnie gdy gramy w brydza w klubie i prosza o datki na dotknietych zywiolem. Bo przecierz rzad australijski ma wystarczajaco pieniedzy by zadzialac!? Ale jak widzisz jak hojnie ludzie daja to z usmichem od ucha do ucha sie wlaczam!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
wyborca
 • wyborca
 • 05.08.2012 09:20

Do swietlanej przyszlosci chcial nas prowadzic niejaki Kim Dzong Kacz ale myNarod i synowie tego Narodu przejrzelismy i za wczasu pokazalismy Mu Jego miejsce

Komentarz został ukrytyrozwiń
marek
 • marek
 • 05.08.2012 09:14

Do czego może doprowadzić komunizm - u nas było by to samo ,gdyby bandziory Jaruzelski i Kiszczak porządzili kilka lat dłużej!

Niestety obecne oszołomy prowadzą nas w podobną sytuacje, co wielki KIM DZONK UN .

Komentarz został ukrytyrozwiń
zbawiony
 • zbawiony
 • 05.08.2012 06:50

Ci ktorzy zbroja na zywnosci maja pod dostatkiem ale gloduja zwykli ludzie i dzieci .Chca pomocy trzeba pomoc przez zwykla ludzka solidarnosc.U nas rowniez zbroimy si nie wiadomo przeciwko komu i takze mamy ludzi glodujacych przezranych.Dziwny jest ten swiat

Komentarz został ukrytyrozwiń
kubuś
 • kubuś
 • 04.08.2012 21:48

Lepiej by zrobili sprzedając czołgi i inne uzbrojenie na złom to na chleb by żółtki zarobili stać ich na milionową arię a na łyżkę ryżu brakuje zafajdane państwo

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.