Facebook Google+ Twitter

Gloria Artis dla bytomianina Jacka Woleńskiego

Bytomianin Jacek Woleński otrzymał medal "Zasłużony kulturze Gloria Artis". Minister Kultury Bogdan Zdrojewski wręczył go laureatowi w "Uznaniu za profesjonalizm oraz podziękowanie za zaangażowanie w pracę na rzecz rozwoju kultury Śląska".

Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafiła nieprzypadkowo w ręce bytomianina.

Jacek Woleński podczas jednego z koncertów z cyklu Muzyka w starych kościołach Miechowic / Fot. Piotr A.JeleńJacek Woleński[/b] jest popularyzatorem muzyki, dziennikarzem muzycznym i konferansjerem. Jest stałym współpracownikiem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, Filharmonii Zabrzańskiej i Radia Piekary. Jest pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym kilku festiwali, cykli koncertowych w regionie. Wśród nich są m.in.: Festiwal Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Karola Marii von Webera w Pokoju, Ad Dei Gloriam w krapkowickim kościele parafialnym, Muzyczne kwiaty niebios w Otmuchowie, Wieczory Loretańskie u Franciszkanów w Głogówku.

Ponadto w Kluczborku od 2000 r., jako stały prelegent i współorganizator Festiwalu Muzyki Organowej, w Głogówku od 2008 r. - Głogóweckiego Festiwalu im. L.van Beethovena, w Kędzierzynie Koźlu od 2009 r. - Festiwalu Silesia - Pradziad oraz w Kielczy od 2010r. cyklu 4 pory roku.

Dziennikarz publikował m.in. w Ruchu Muzycznym, Welcome to Upper Silesia, Życiu Muzycznym, Dzienniku Zachodnim, Życiu Bytomskim, Nowej Trybunie Opolskiej, Gazecie Krakowskiej, Górnośląskim Diariuszu Kulturalnym, Trybunie Śląskiej, Śląsku.

Za wybitne osiągnięcia artystyczne w roku 2010 został Laureatem Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego.

Od 2009 r. Jacek Woleński zasiada w Radzie Dzielnicy Miechowice. Jego pomysł - realizowany wraz z przewodniczącym Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", nadawany osobom lub instytucjom wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ef/Gloria-artis_edit_chalger2.jpg/519px-Gloria-artis_edit_chalger2.jpgZarządu Dzielnicy, Michałem Staniszewskim oraz miechowickimi parafiami - Muzyka w starych kościołach Miechowic, spotkał się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców i na stałe zagościł w kulturalnym kalendarzu Bytomia.
Wybór miechowickich kościołów jest nieprzypadkowy, nie chodzi bowiem tylko o zapełnienie luki kulturalnej dzielnicy, ale również zwrócenie uwagi na ogromną wagę historyczną tych zabytkowych murów. Motto, które wybrał Jacek Woleński dla całej imprezy brzmi: Pamięci Norberta Bonczyka i Matki Ewy, postaci bezpośrednio związanych z historią Miechowic i miechowickich kościołów. Rangę wydarzenia podnosi patronat honorowy w osobach ks. bpa Jana Wieczorka i ks. bpa. Jana Kopca oraz ks. bpa Tadeusza Szurmana. W Bytomiu jest również Woleński realizatorem projektu Muzyczne czwartki u świętego Jacka.

A to, że najbliższe otoczenie, środowisko naturalne nie jest obce laureatowi Gloria Artis, także osoba Jacka Woleńskiego jest związana z ostatnim projektem w bytomskiej dzielnicy Miechowice, a mianowicie Miechowicką Ostoją Leśną. Laureatowi nagrody Gloria Artis życzymy dalszych sukcesów w życiu kulturalnym miasta Bytomia oraz kraju.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.