Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

31041 miejsce

„Głos się zrywo, dusza śpiewo”, czyli operetka w gwarze śląskiej

Operetka „Głos się zrywo dusza śpiewo” to najnowsza produkcja Mariana Makuli i Tomasza Białka. Premiera pierwszej operetki w gwarze śląskiej, odbędzie się już 9 i 10 października w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Operetka / Fot. Aleksandra SzewczykOperetka, a właściwie spektakl muzyczny „Głos się zrywo dusza śpiewo”, jest realizowany na kanwie tuzów operetkowych. Pomysł stworzenia spektaklu wyszedł od Tomasza Białka, aktora Teatru Muzycznego w Gliwicach. Kolejną wtajemniczoną osobą został
Mariana Makuli, którego Białek poprosił o przetłumaczenia sztuki na gwarę śląską. On przyjął wyzwanie, a Białek został reżyserem przedsięwzięcia.

- Podczas realizacji okazało się że wystawienie sztuki pod oryginalnym tytułem ze
względu na różne niuanse prawa autorskiego jest niemożliwe, dlatego też zmieniona została forma widowiskowa z fabułą tuzów operetkowych - mówi Marian Makula. Operetka / Fot. Aleksandra Szewczyk
Akcja przedstawienia rozgrywa się w czasach współczesnych w trakcie przygotowań do „EURO 2012” na Górnym Śląsku, w środowisku piłkarskim.

Na jubileusz 90- lecia klubu „Zryw Czarny Las” zostaje zaproszona ślązaczka, Rołza Klołza jest bogatą wdową po zmarłym piłkarzu Bundesligi. Zostaje zaproszona na jubileusz ponieważ jej ojciec w młodości był bramkarzem tego klubu. Jak wieść gminna niesie Rolza poszukuje nowego towarzysza życia i jednocześnie z woli zmarłego męża ma sponsorować jego młodzieńczy klub Zagłębie Sosnowiec.

Prezes „Zrywu Czarny las” Alojz Lata wszelkim sposobami stara się skłonić wdowę, aby przeznaczyła majątek na jego klub borykający się z poważnymi kłopotami finansowymi. W tym celu namawia swoich graczy oraz zagranicznego trenera Benhałera do zainteresowania się osobą wdówki. - Jak się skończy miłosna historia wdowy i klubów piłkarskich zobaczycie podczas spektaklu - mówi Marian Makula, tłumacz operetki na gwarę śląską.


Operetka / Fot. Aleksandra SzewczykNa scenie wystąpią aktorzy i muzycy znani ze śląskich scen m.in. Naira Ayvazyan, Jolanta Kremer, Michał Musioł Sebastian Dylnicki, Mieczysław Błaszczyk, Andrzej Lipski, Wisław Gawałek, Artur Golec, Monika Rajewska, Marcin Włosiński, Maciej Komandera

Premiera spektaklu już 9 i 10 października na deskach Opery Śląskiej z Bytomiu. Ostatnie bilety do nabycia jeszcze w kasach opery w cenie 65 zł, 55 zł, 45 zł. Wszyscy zainteresowali będą mogli także wybrać się na dwa inne spektakle, 6 listopada do Chorzowskiego Centrum Kultury i 14 listopada do Gliwickiego Teatru Muzycznego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Piotr Kozak
  • Piotr Kozak
  • 10.11.2010 22:09

A chciałbym sie zapytać jak ma na imię i nazwisko ta Operetka ?? PILNie Potrzebuję pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
kk
  • kk
  • 13.10.2010 16:11

Rewelacja ci co nie byli wiele stracili

Komentarz został ukrytyrozwiń
Rafał P
  • Rafał P
  • 10.10.2010 13:06

Brawo!!!
Nowe spojrzenie na operetkę, świetnie odkurzony temat i obsadzony w realiach, przy tym świetny humor, doskonała gra aktorska, dużo pięknego tańca, a to wszystko skumulowane w jednej bombie.
Z premiery wyszedłem szczęśliwy... na pewno pójdę jeszcze raz:)
Polecam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
an
  • an
  • 10.10.2010 11:39

rewelcja, bylam wczoraj na premierze POLECAM sto razy lepsze niz zenujace polskie komedie w kinie gdzie nie ma sie z czego smiac:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gorąco polecam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chciałbym to usłyszeć! To musi być niezapomniane przeżycie! Bardzo lubię śląską gwarę. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.