Facebook Google+ Twitter

"Głośna" cisza wyborcza

Czy agitowanie za frekwencją wyborczą ma sens? Tak ale pod warunkiem, że robi się to z głową i nie w trakcie ciszy wyborczej.

Przed każdymi wyborami spotyka nas to samo. Kiedy już ucichnie namolna propaganda polityków przekonujących nas, że są lepsi od swoich konkurentów, wtedy w ciągu dwóch dni ciszy wyborczej zaczyna się agitacja profrekwencyjna i wszyscy wokoło namawiają nas do głosowania na byle kogo, aby tylko wrzucić kartę wyborczą do urny.

A ja się zastanawiam, po co to wszystko? Jeżeli dany odsetek obywateli jest na tyle zainteresowany polityką i na tyle przekonany, na kogo głosować, by zmotywować się do pójścia na wybory, to czemu nie dać mu wybrać władz tego kraju? Czemu rozmywać głosy takich obywateli głosami "niedzielnych" wyborców, którzy pójdą zagłosować na byle kogo, tylko dlatego, że usłyszeli w szklanej kapliczce, że to wielce słusznie?

Jest rzeczą pożądaną, aby w kraju demokratycznym władza reprezentowała jak największe spektrum obywateli. Czy jednak ktoś, kto nie był skłonny sam z siebie wybrać swojego przedstawiciela, faktycznie znajdzie go, głosując pod wpływem chwilowego odruchu, namówiony do pójścia do urny? Czy osoba wybrana na chybił trafił faktycznie będzie przedstawicielem wyborcy?

Aby przedstawicielstwo parlamentu było jak najbardziej szerokie, powinno się agitacji na rzecz frekwencji w ciągu ostatnich dwóch dni przed wyborami zabronić, a agitować za nią w ciągu 3 lat i 363 dni po wyborach - przede wszystkim edukując społeczeństwo w dziedzinach istotnych ze względu na politykę, takich jak ekonomia, aby będąc świadome, samo czuło się na siłach pójść zagłosować.

Na dwa dni przed wyborami, agitka nikogo nie zachęci do zainteresowania się polityką. Może zachęcić jedynie do dokonania ślepego wyboru. A komu zależy na umocnieniu demokracji jako systemu, w którym dwóch meneli może przegłosować profesora fizyki jądrowej – albo, w którym prof. Środa i prof. Senyszyn mogą przegłosować jednego menela?



Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.