Facebook Google+ Twitter

Głosowanie dzięki pełnomocnikowi

Współautorzy: Magdalena Wróbel

Jak informuje Państwowa Komisja Wyborcza osoby niepełnosprawne będą mogły wziąć udział w wyborach prezydenckich. W lokalu wyborczym zastąpi je pełnomocnik.

Jak czytamy w informacji na temat wyborów prezydenckich, zarządzonych na 20 czerwca 2010 r. wydanej przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Stefana J. Jaworskiego pełnomocnictwo może obejmować głosowania:
- w dniu pierwszego i ponownego głosowania (tzw. II tura, jeżeli będzie ona przeprowadzona), gdy akt pełnomocnictwa zostanie sporządzony przed dniem pierwszego głosowania;
- w dniu ponownego głosowania (tzw. II tura wyborów), gdy akt pełnomocnictwa zostanie sporządzony po dniu pierwszego głosowania.

Kto ma prawo do ustanowienia pełnomocnika?

Głównym kryterium decydującym o możliwości skorzystania z tej propozycji jest posiadanie orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Dotyczy to także osób posiadających równoznaczne orzeczenie organu rentowego. Z tej możliwości mogą również skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat.

Kto może być pełnomocnikiem?

Pełnomocnik musi być osobą wpisaną do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania.

Jak czytamy w rozporządzeniu - "Pełnomocnikiem nie może być osoba wchodząca w skład komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania, a także mężowie zaufania, jak również kandydaci na Prezydenta Rzeczypospolitej."
Dalej czytamy na temat pełnomocnictw że - "Pełnomocnictwo do głosowania można przyjąć tylko od jednej osoby lub od dwóch osób, jeżeli co najmniej jedną z nich jest wstępny (ojciec, matka, dziadek, babka, itd.), zstępny (syn, córka, wnuk, wnuczka, itd.), małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

To już ostatnie chwilę aby skorzystać z tej możliwości. Tylko do 10 kwietnia można zgłaszać pełnomocników. Czytaj również link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pomyślę, komu "postawić ptaszka" i może sąsiadka się przejdzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzisiaj w Programie Pierwszym Polskiego Radia z samego rana mówiono o pełnomocnictwie- to bardzo cieszy, bo to ważna informacja, a media jakoś nie informują o tym...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.