Facebook Google+ Twitter

Głosuj za granicą!

Kilka słów o tym co i jak musisz zrobić, gdy 21 października nie ma cię w Polsce, a chcesz oddać swój głos w wyborach do Sejmu i Senatu RP.

W kwietniu tego roku, na jednej z konferencji prasowych, premier Jarosław Kaczyński zapowiedział projekt zmian w prawie wyborczym. Chodziło m.in. o możliwość głosowania drogą pocztową przez Polaków mieszkających za granicą. Na zapowiedziach niestety się skończyło. Jeżeli chcesz spełnić swój obywatelski obowiązek musisz zapoznać się z informacją Państwowej Komisji Wyborczej o warunkach udziału w głosowaniu w obwodach głosowania utworzonych za granicą i na polskich statkach morskich.

Warunki ogólne

Oczywiście, należy spełnić warunki ogólne, czyli osiągnąć odpowiedni wiek(18 lat) oraz zostać wpisanym do spisu wyborców. W zależności od tego gdzie się znajdujemy, za granicą czy na statku, spis taki sporządzają konsulowie bądź kapitanowie statku.

Głosuj z granicą

Wybory samorządowe 2006. / Fot. APPJak już wyżej wspomniałam, jeżeli dnia 21 października nie będzie cię w Polsce, w celu wzięcia udziału w głosowaniu musisz zgłosić swój wniosek do właściwego konsula, by ten wpisał cię do spisu wyborców w okręgu utworzonym za granicą. W zgłoszeniu musisz zawrzeć imiona i nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, miejsce stałego zamieszkania oraz numer, miejsce i datę ważnego paszportu. Taki wniosek możesz złożyć ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie a nawet telefaksem. Ważne, by zrobić to najpóźniej 5 dni przed dniem wyborów, czyli do 16 października.

Wykaz obwodów utworzonych za granicą zostanie ogłoszone w Dzienniku Ustaw RP, we wszystkich polskich placówkach konsularnych, delegaturach Krajowego Biura Wyborczego oraz oraz na stronie www.pkw.gov.pl

Zaświadczenie o prawie do głosowania

Można także oddać swój głos na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania. Posiadając takie zaświadczenie możesz oddać swój głos w dowolnym okręgu wyborczym w kraju, za granicą i na polskim statku morskim. Wniosek o wydanie takiego zaświadczenia należy złożyć w urzędzie gminy, w której jest się ujętym w spisie wyborców, najpóźniej 2 dni przed rozpoczęciem wyborów, czyli do 19 października. Pamiętaj jednak, że zostajesz wówczas skreślony ze spisu wyborców w miejscu swego zamieszkania.

Jeżeli stale zamieszkujesz za granicą, i jesteś wpisany przez konsula do spisu wyborców, również możesz otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Wniosek o wydanie takiego zaświadczenie składa się konsulowi, który porządził spis wyborów, analogicznie, do 19 października.

Głosuj na polskim statku morskim

Jeżeli 21 października będziesz na jednym z polskich statków marskich, musisz złożyć do kapitana statku wniosek o wpisanie do spisu wyborców w obwodzie utworzonym na statku, chyba, że posiadasz wyżej wspomniane zaświadczenie o prawie do głosowania. Wniosek o wpisanie do spisu wyborców w okręgu utworzonym na statku, należy zgłosić do 16 października.

Wykaz obwodów utworzonych na polskich statkach morskich zostanie ogłoszony w Dzienniku Ustaw RP, we wszystkich polskich placówkach konsularnych, delegaturach Krajowego Biura Wyborczego oraz na wyżej podanej stronie internetowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Właśnie nie dostałem żadnej odpowiedzi z konsulatu ;-) chyba mają gdzieś petentów ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+;-) ostatnio rozmawialiśmy z innymi na ten temat, fajnie że go podjęłaś;-)) ja akurat 21 będę na wyspach a konsulat jest w Londynie, ja będę w innym mieście więc nie wiem czy mi się uda, chyba ,że zrobię wycieczkę do Londynu, ale to w sumie musiałbym zrobić dwie 16 i w dniu głosowania ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.