Facebook Google+ Twitter

„Głowa anioła” autorstwa Hanny Cygler (książka za recenzję)

„Głowa anioła” autorstwa Hanny Cygler to romans z elementami sensacji i dużą ilością seksu. W tej książce nic nie jest tym, na co wygląda.

 / Fot. Piotr MajewskiAkcja książki rozgrywa się na początku lat 90. XX wieku.

Julia Sarnowska - Cassini po śmierci męża wraca ze Stanów Zjednoczonych do Polski. Nie było jej w kraju przez 9 lat. Znana architektka przyjęła zlecenie na renowację pałacu Hemerlingów, który położony jest w pobliżu jej rodzinnej miejscowości. Zatrzymuje się w domu odziedziczonym po zmarłym ojcu. I jak to w romansie bywa, już na początku książki, nawiązuje bliższą relację z Aleksem Matulisem - kierownikiem budowy, który podobnie jak główna bohaterka ma swoje tajemnice.

Wzajemne przenikanie się przeszłości z teraźniejszością

W młodości Julia miała kilku bliskich znajomych. Razem przeżywali wzloty i upadki. Rodziły się między nimi wzajemne fascynacje i miłości. Wszyscy uważali, że Julia i Czarek Morawiecki będą zawsze razem. Tragedia zmieniła wszystko.

Po latach Julia spotka znajomych. Przyjaciele są już innymi ludźmi. Mają swoje tajemnice, sekrety. W książce przeszłość miesza się z teraźniejszością.

Relacje damsko - męskie

Najbardziej zagmatwane są relacje damsko - męskie. W powieści, niczym w „Modzie na sukces”, główni bohaterowie przechodzą do porządku dziennego nad zdradami. Postacie idą do łóżka w „konfiguracjach”, które trudne są do przewidzenia. Dotyczy to również pani Sarnowskiej - Cassini. Główna bohaterka, pomimo doskonałych osiągnięć zawodowych, w sferze emocjonalnej jest osobą wyjątkowo niekonsekwentną, ulegającą szybkim fascynacjom. Julia najpierw coś robi a dopiero potem zastanawia się nad konsekwencjami. Ostrzegam, jej zachowanie może irytować…

W romansach gustują także panowie, którzy zdradzają swoje żony i partnerki. W książce mamy również wątek miłości homoseksualnej, a także relację, której finał może być dla czytelników prawdziwym szokiem.

Jeden z bohaterów powieści powiedział: „życie to prawdziwy splot różnego rodzaju niesprawiedliwości. Stale się krzywdzi innych lub jest się samemu krzywdzonym.” A chodziło mu o miłosną sferę życia.

Wątek sensacyjno - kryminalny

W powieści jest również wątek dotyczący działalności zorganizowanej grupy przestępczej. Konsekwencją jej poczynań są: dwa trupy, pobicie, próba gwałtu oraz … Sporo jak na jedną książkę. Szefem bandytów okazuje się osoba, której długo nie widziałam w tej roli.

Według mnie, urozmaicenie fabuły elementami sensacyjno - kryminalnymi jest chybionym pomysłem. Wątki romansowe obroniłby się same. Chyba, że ktoś lubi „dwa grzyby w barszczu”? Ja nie przepadam. Mam jednak świadomość, że dla wielu czytelników takie „mieszanie gatunków” to zaleta.

Książka nie dla wszystkich

Powieść czyta się szybko, zawiera mało opisów za to dużo dialogów i rozważań bohaterów. Dotyczą one głównie ich przeżyć emocjonalnych. „Głowa anioła” to książka nie dla wszystkich. To pozycja wydawnicza dla tych, którzy lubią rozrywkę w czystej postaci, pozbawionej intelektualnych rozważań.

Podobno, w życiu każdy ma taki okres, kiedy potrzebuje do poduszki mało ambitnej lektury. Chyba jestem w tej chwili na nieco innym etapie, ponieważ powieść „nie rzuciła mnie na kolana”, delikatnie określając. Chociaż mam świadomość, że na polskim rynku wydawniczym odniosła komercyjny sukces, czego najlepszym dowodem jest fakt, że książka została wydana po raz drugi.Tytuł książki: "Głowa anioła"
Autor: Hanna Cygler
Dom Wydawniczy REBIS sp. z o. o. w Poznaniu, 2014 rok
Stron: 290

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Podziwiam, Pani Małgorzato: trzy książki, trzy recenzje!

Komentarz został ukrytyrozwiń

W akcji: Książka za recenzję wyraziłam chęć napisania tekstu na temat książki, której nikt nie zechce. Summa summarum dostałam trzy, które nie wzbudziły zainteresowania. Nie miałam pojęcia o czym są, poza tą dot. Pussy Riot. Było chwilami mocno pod górkę. Dobrnęłam jednak do szczęśliwego finału. Pracuję właśnie nad szczegółami dot. trzeciej pozycji.
Dlaczego wzięłam książki, których nikt nie chciał? Wychodzę z założenia, że im trudniej, tym lepiej. A napisanie recenzji romansu wcale nie jest łatwą sprawą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.