Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5720 miejsce

Główne zadanie stojące przed szkołą

Obecnie celem edukacji szkolnej jest przede wszystkim przekazanie dzieciom aktualnej wiedzy o świecie, nauczenie ich umiejętności myślenia i samodzielnego pozyskiwania informacji.

Szkoła ma nauczyć dzieci języków obcych, biegłego posługiwania się komputerem i przygotować je do życia w coraz bardziej skomplikowanej rzeczywistości.
Jakie powinno być jednak główne zadanie szkoły?

Moim zdaniem najważniejszym zadaniem stojącym przed współczesną szkołą jest wychowywanie moralne dzieci i młodzieży. Oczywiście nie jest to zastąpienie rodziców w ich rodzicielskich obowiązkach, ale uzupełnienie i naprawienie błędów wychowawczych popełnionych przez rodziców.

Świat się zmienia, rodzice mają coraz mniej czasu dla swoich dzieci, wyjeżdżają za granicę do pracy lub pracują całymi dniami a dzieci wychowuje ulica, telewizja i internet. A przecież to nauczyciele mają przygotowanie pedagogiczne i wiedzę niezbędną do tego aby wychowywać dzieci na porządnych obywateli. Rodzice często powielają model wychowawczy rodzin z których, pochodzą a to jest często niewłaściwe wychowywanie.

Niezależnie, jakiego przedmiotu nauczyciel naucza, zawsze jest jednocześnie wychowawcą, powiem więcej, każdy pracownik szkoły lub internatu wychowuje. Ważne jest, aby szkoła nauczała tolerancji dla mniejszości wyznaniowych, narodowych, rozumienia ludzi niepełnosprawnych. Uczniowie mniej zdolni nigdy nie powinni być wyśmiewani przez nauczycieli.

Jednak największym zagrożeniem dla współczesnej młodzieży jest sięganie po alkohol, papierosy i inne narkotyki. Moim zdaniem rodzice są zbyt słabi i niewydolni wychowawczo, aby samodzielnie wpoić dzieciom zamiłowanie do trzeźwości, gdyż jak wiadomo dla nastolatków największym autorytetem są koledzy a nie rodzice.

Nauczyciele mogą pomóc rodzicom uchronić uczniów od nałogów poszerzając ich wiedzę o bliskich i odległych złych skutkach uzależnień w ramach swojego przedmiotu. Nauczyciel WF może omówić negatywny wpływ palenia papierosów na kondycję fizyczną, nauczyciel chemii poruszyć sprawę narkotyków, jako trucizn, nauczyciel polskiego omówić problem uzależnień w aspekcie degradacji społecznej osoby uzależnionej.

Wiedza o szkodliwości narkotyków najlepiej zabezpiecza przed sięgnięciem po nie, a jaką wiedzę ma dziecko 12, 13 letnie? Nawet dorośli wiedzą o narkotykach za mało a co dopiero dzieci i młodzież. Jeśli szkoła zajmie się wychowywaniem moralnym dzieci i młodzieży i to w szerokim rozumieniu tego słowa to wszystkie pozostałe cele z pewnością bez kłopotu zrealizuje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

szkoła niech uczy czytanai ze zrozumieniem... podstawowa rzecz, a jednak u nas z nią marnie... przydałąby sie też nieosmieszająca sprawy edyukacja seksualna...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nauczyciele tez sa rodzicami, przypominam.
Ja w wieku 12-13 lat wiedzialam o narkotykach sporo, bo w szkole robili nam taka antynarkotykowa nagonke, ze człowiek potem sam interesował się tematem...:)

Nie zgadzam się z kwestią trzeźwości - nauczyciele na wycieczkach niejednokrotnie upijają się i dzieci to widzą.

Oczywiście z ideą tekstu się mniej więcej zgadzam, ale jak dla mnie to utopia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.