Facebook Google+ Twitter

Głupie prawo, ale twarde

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-08-14 17:34
  • Creative Commons

Na pewnym kościele w Polsce, pewna nastolatka dopisała coś do haseł propagandowych. Jej talent nie został doceniony przez niezawisły sąd, a więc pozbawiła się kilku istotnych praw, w tym wyborczych...

W parafii Matki Bożej Różańcowej w Puławach pewna nastolatka postanowiła dać upust swemu niezaprzeczalnemu talentowi literackiemu i do wiszących na ścianie haseł propagandowych: „Trwaj w wierze” oraz „Żyj jak Maryja” dopisała kolejno literkę „z” oraz „r” w miejscach jedynie słusznych, które to pozostawiam do odgadnięcia inteligentnemu czytelnikowi. Wydarzenie to zrodziło znaczące konsekwencje, wykraczające daleko poza lokalną społeczność oraz ten jeden przypadek. Może się ono stać podstawą przyszłych rozstrzygnięć w podobnych sprawach. Rzecz dzieje się w XXI wieku, w Bolandii.

W wielu, przeważnie niekatolickich, mediach często porusza się kwestię obecności w polskim kodeksie karnym artykułu 196. Przeważnie, szczególnie w nurtach skupionych wokół ‘Racjonalisty’ postuluje się całkowite jego usunięcie. Słynny przepis o obrazie uczuć religijnych ma w moim przekonaniu pierwotnie słuszną koncepcję dotyczącą miejsc i przedmiotów kultu, lecz zarówno wyrok we wspomnianej sprawie, jak i granica ustawowa są niewspółmiernie wysokie. Wyrok brzmiał: rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata oraz sześćset złotych grzywny. Tym samym zgodnie z nowelizacją konstytucji, która weszła w życie 21 października 2009 roku, dziewczyna ta, będąc skazana prawomocnym wyrokiem sądu, nie będzie mogła kandydować do Parlamentu. Podsumowując: przez napisanie na ścianie, słusznych (jak za chwilę dowiodę), haseł – została pozbawiona fundamentalnego prawa politycznego (biernego prawa wyborczego).

O tym, że prawo jest raczej sztuką przekonywania innych do tego co jest prawdą, niż ukazywaniem prawdy, dowiadują się przyszli prawnicy już w trakcie pierwszego roku studiów. O tym, że jest ono wypadkową działań grup nacisków oraz lobbystów wiadomo także.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

No bo to tak czasem musi być ... niestety !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przeczytałam z zainteresowaniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.