Facebook Google+ Twitter

Gmina Błaszki stawia na nowoczesną edukację

Od nowego roku ruszy w Gruszczycach w gminie Błaszki (woj. łodzkie) pierwsze centrum kształcenia dla dorosłych i młodzieży. Jest to pierwszy tego typu ośrodek w tej gminie.

Publiczne Gimnazjum w Gruszczycach - tutaj powstanie jedyna wioska internetowa w gminie Błaszki / Fot. Karol RajewskiWszystko to dzięki unijnemu projektowi „Wioska internetowa - kształcenie na odległość” na terenach wiejskich, na realizację którego Fundacja Regionalnej Agencji Promocji Zatrudnienia z Dąbrowy Górniczej pozyskała pieniądze z Unii Europejskiej oraz budżetu państwa. Do końca 2008 r. ma powstać ogólnopolska sieć 266 Centrów Kształcenia na odległość. Całe przedsięwzięcie kosztować będzie prawie 50 mln zł. Partnerem odpowiedzialnym za kwestie techniczne jest Przedsiębiorstwo Telekomunikacyjne Optoland S.A.

Dzięki inicjatywie i olbrzymiemu zaangażowaniu ze strony burmistrza Gminy i Miasta Błaszki Krzysztofa Stępińskiego takie centrum powstanie w nowoczesnym budynku gimnazjum w Gruszczycach i od stycznia będzie finansowane z budżetu naszej gminy. Będzie to jedyne takie centrum w naszej gminie i jedno z dwóch w powiecie sieradzkim.

Dyrektor Publicznego Gimnazjum, który koordynuje projekt zadbał o przygotowanie jednej z sal w których mieścić się będzie wioska. Pomalowane zostały ściany, zainstalowano nowe zamki, zabezpieczono drzwi, zakupiono nowe rolety. Sala ma już infrastrukturę elektryczną i informatyczną, są meble i sprzęt komputerowy, który czeka na zainstalowanie. Otwarcie planowane jest w styczniu.

Gruszczycka wioska będzie wyposażona w 11 komputerów z dostępem do internetu oraz tzw. biblioteczkę multimedialną - pakiet komputerowych programów edukacyjnych, w tym encyklopedie, słowniki, atlasy. W nowym centrum będzie pracować 2 pracowników (informatyk i anglista), dzięki którym łatwiej będzie można zdobywać nową wiedzę. Pracownia będzie udostępniona prawdopodobnie od poniedziałku do piątku w godz. 15 - 21. Jeśli będzie duże zainteresowanie będzie działała także w soboty. Młodzież i dorośli będą mogli nauczyć się obsługiwać komputer oraz poszerzyć swoją wiedzę w wybranym zakresie poprzez specjalne bezpłatne kursy dostępne na platformie e-edukacyjnej z przedsiębiorczości, sposobów efektywnego poszukiwania pracy, tworzenia biznesplanu, obsługi pakietu Word, Excel, obsługi internetu. Będzie się można również uczyć języków obcych – angielskiego, niemieckiego.

Ten nowatorski projekt bez wątpienia umożliwi wszystkim mieszkańcom z terenu gminy Błaszki uzupełnienie wykształcenia i poszerzenie kwalifikacji zawodowych i z pewnością będzie chlubą naszej małej ojczyzny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.