Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28568 miejsce

Gmina Chełmiec świeci przykładem

Zielona energia oświetli gminę Chełmiec. Teren gminy mają oświetlać uliczne lampy zasilane wiatrem i słońcem. Inwestycja powstaje przy wykorzystaniu środków unijnych PROW w ramach działań "Odnowa i rozwój wsi".

Urząd gminy Chełmiec. / Fot. Roman PawlikowskiJak czytamy na stronie urzędu gminy Chełmiec, oświetlenie za Panele fotowoltaiczne i turbina wiatrowa na latarni w Chełmcu. / Fot. Roman Pawlikowski pomocą lamp hybrydowych, ma same zalety. Oświetlone zostaną miejsca szczególnie niebezpieczne, przejścia dla pieszych i okolice szkół. W całej gminie ma zostać zainstalowanych ponad sto energooszczędnych urządzeń.

Trzy nowoczesne lampy zasilane hybrydowo (słońce i wiatr) oświetlają nocą parking koło urzędu gminy w Chełmcu. / Fot. Roman Pawlikowski W dzień, za pomocą paneli fotowoltaicznych i turbiny wiatrowej (także nocą, gdy siła wiatru jest wystarczająca) ładowane są akumulatory. Zgromadzona w nich energia wystarcza na oświetlenie przez całą noc. Urzędnicy są pełni optymizmu. Mimo że instalacja to wydatek miliona złotych, ma się ona zwrócić w okresie trzech, czterech lat.

Obecnie trzy takie latarnie oświetlają parking koło urzędu gminy. Czysta energia, oszczędności i brak potrzeby prowadzenia ziemnej, lub napowietrznej linii energetycznej, to korzyści jakie daje taka inwestycja. Zachęcamy innych do naśladowania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Godny naśladownictwa przykład świecenia! Ile gmin pójdzie w tym kierunku? Oby jak najwięcej, bo energii u nas jakoś nie przybywa. :(

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.02.2011 17:14

Przykład godny naśladowania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.