Facebook Google+ Twitter

Gmina Czarne w hołdzie wielkiemu Polakowi

Biegi papieskie, koncerty, wieczorki poezji, uroczyste akademie i wiele innych wydarzeń składało się na obchody 31. rocznicy wyboru Polaka na papieża. Wiele miast, miasteczek i wsi nie zapomniało uczcić tak ważnej rocznicy.

 / Fot. Piotr Zabrocki z CzarnegoW 31. rocznicę wyboru Polaka na papieża Czarneńskie Centrum Kultury przygotowało wystawę fotograficzną poświęconą pielgrzymce Jana Pawła II do Pelplina. Na wystawie zaprezentowano 43 zdjęcia autorstwa Piotra Stanke i Romana Kortasa z Chojnic. Wspomniana wizyta papieska odbyła się 6 czerwca 1999 roku. W tym czasie wiele pomorskich miast zabiegało o tak ważne dla lokalnej społeczności wydarzenie. Starania o przyjazd papieża rozpoczął również Tczew, jednak warunki przestrzenne zdecydowały, że Kociewiacy z Ojcem Świętym spotkali się właśnie w Pelplinie. Do dnia dzisiejszego dzień wizyty papieża, w tym niewielkim mieście w województwie pomorskim, pozostaje w pamięci wszystkich uczestników tego wydarzenia, a Rada Miejska Pelplina ustanowiła dzień 6 czerwca Świętem Miasta, ku pamięci potomnych.

Wystawę zdjęć mogli obejrzeć uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum i wszyscy mieszkańcy gminy Czarne. Dodatkowym elementem wzbogacającym wystawę była prezentacja multimedialna, która dotyczyła pontyfikatu Jana Pawła II. Nad całością przedsięwzięcia czuwała Marzena Kaczmarska, natomiast bezpośrednim przygotowaniem zajęła się Lidia Andrusieczko - instruktor plastyki CCK w Czarnem. W przygotowaniu wystawy brali udział także inni instruktorzy, a mianowicie Sylwester Kaczmarski i Karol Dobień. Fotograficzne wspomnienia z wizyty Jana Pawła II w Pelplinie można był obejrzeć 16 i 18 października w sali widowiskowej Czarneńskiego Centrum Kultury. Warto również podkreślić, że Ojciec Święty jest Honorowym Obywatelem gminy Czarne, a w centrum miasta znajduje się Plac Jana Pała II z pamiątkowym kamieniem poświęconym temu wielkiemu Polakowi. I tak oto niewielkie miasteczko na Pomorzu wpisuje się na stałe w pamięć wszystkich tych, dla których Jan Paweł II stał się życiowym przewodnikiem.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.