Facebook Google+ Twitter

Gmina Lipno ma pieniądze, ale nie może ich wypłacić. Pracownicy bez pensji

Przyszedł kalendarzowy "pierwszy", ale w gminie Lipno (woj. wielkopolskie) wypłat nie będzie. Ustawa samorządowa nie zezwala na działania zatrzymanego wójta Mariusza H. z aresztu, a premier nadal nie powołał komisarza.

Atmosfera w gminie Lipno jest nadzwyczaj napięta. Aresztowany wójt Mariusz H. nie może zarządzać gminą zza krat, o czym mówi Ustawa samorządowa. W konsekwencji tego, pracownicy Urzędu Gminy nie otrzymali wynagrodzeń za luty. Pierwszy marca to czas wypłat wynagrodzenia dla nauczycieli i oni również swoich pieniędzy nie dostaną.

O przepisach najwyraźniej nie ma pojęcia Przewodniczący Rady Gminy, Czesław Fedyk. Spytany o to co z pensjami odpowiada, że to "wina" skarbnik gminy:
- Nie zdecydowała się wysłać wójtowi do aresztu dokumentów, w tym przelewów - mówi. Była to jej suwerenna decyzja.

Rozwiązać tą sytuację mógłby jedynie powołany przez premiera komisarz. Jeszcze w poniedziałek była mowa, że to tylko kwestia godzin, jednak Donald Tusk wstrzymał się od decyzji z powodu błędu formalnego we wniosku. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poprosiła przewodniczącego Rady Gminy Czesława Fedyka o uzupełnienie przysłanych do niej dokumenty - przewodniczący ma uzasadnić, że komisarz jest w gminie niezbędny z powodu aresztowania wójta. Czesław Fedyk zapewnia, że dziś uzasadnienie zostało wysłane faksem oraz drogą listową.

Nie tylko urzędnicy i nauczyciele znaleźli się w trudnej sytuacji. Kilka dni temu pisaliśmy o warsztacie samochodowym, który zatrzymał wóz strażacki OSP w Wilkowicach i wyda go dopiero gdy otrzyma zapłatę za naprawę z gminy. Należnych pieniędzy nie otrzymają również organizatorzy tak zwanej półkolonii, która odbywała się w ferie zimowe.

Przypomnijmy, wójt gminy Mariusz H. i jego zastępca Grzegorz Sz. zostali aresztowani 9 lutego pod zarzutem tzw. przestępstw urzędniczych - niedopełnienia obowiązków, przekroczenia uprawnień oraz korupcji. Oprócz tego, w sądzie toczy się więcej spraw z udziałem wójta, między innymi o nielegalną wycinkę drzew w parku w Lipnie (oszacowane straty na 900 tysięcy złotych), fałszowanie podpisów w firmie w której poprzednio pracował, o mobbing na dyrektor gimnazjum w Lipnie, wytoczył również proces blogerowi który pisał o gminie.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.