Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16855 miejsce

Gmina Mielno nie chce atomu. W nocy zakończyło się referendum

Choć władze centralne stwierdziły jednoznacznie, że nie będą zawracać narodowi głowy żadnymi referendami, to samorządy, których władze są jednoznacznie zależne od wyborców, traktują sprawę inaczej. W gminie Mielno odbyło się wczoraj referendum.

Mieszkańcy gminy Mielno, której teren został wskazany na lokalizację elektrowni atomowej, w sposób jednoznaczny określili, że taka inwestycja nie może się odbywać poza ich plecami. Miejscowi zorganizowali się. Powstała Inicjatywna Grupa Referendalna Gąski, Gmina Mielno.

Plakat informacyjny o referendum / Fot. http://www.bezatomu.pl/grafika.htmlUruchomiono portal: http://www.bezatomu.pl/index.htm, na którym mieszkańcy gminy oraz każdy odwiedzający może uzyskać informacje na temat oblicza energetyki atomowej oraz elektrowni atomowej. Można zapoznać się z informacjami, którym ciężko jest przebić się w mediach, o których nie mówią władze centralne. Zauważalny jest bowiem brak jakiejkolwiek dyskusji w sprawie energetyki atomowej w Polsce.

Jak podaje www.cire.pl, o referendum przesądziła Rada Gminy Mielno, po tym, jak 25 listopada 2011 roku PGE podało trzy lokalizacje pod pierwszą na ziemiach Polski elektrownię atomową. Wskazano między innymi na Gąski w gminie Mielno. Dwie pozostałe to Choczewo i Żarnowiec. Decyzja gminy o referendum zapadła w niecały tydzień po upublicznieniu przez PGE potencjalnych lokalizacji.

Strefa śmierci elektrowni atomowej Gąski / Fot. http://www.bezatomu.pl/grafika.htmlUprawnionych do głosowania było ponad 4 tysiące mieszkańców - informuje PAP. Referendum rozpoczęło się w niedzielę, 12 lutego o godzinie 7 i zakończyło o godzinie 21. Głosowano w czterech obwodowych komisjach: w Mielnie, Gąskach, Sarbinowie i Unieściu.

Mieszkańcy w sposób jednoznaczny wyrazili swoją opinię o budowie elektrowni atomowej. Przeciwko elektrowni atomowej zagłosowało 2 237 osób - czyli 95 procent głosujących i ponad 54 procent uprawnionych do głosowania. Za inwestycją opowiedziało się 125 mieszkańców.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

b.ojciec
  • b.ojciec
  • 27.02.2012 21:01

Władza to nam fuck pokazuje. I nawet tego nie maskuje. Gorzej jak my to w końcu pokażemy władzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszyscy w koło rezygnują z atomowych elektrowni, a my sie pchamy w tę technologię. Polacy muszą wszystko przerobić na sobie i popełnić błędy innych. Zapłacić mnóstwo pieniędzy i dopiero wycofywać?
Mądrość przychodzi z czasem, a do niektórych po niewczasie.
Może to źle sformułowane i źle brzmi, ale do przemyślenia!

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Sylwia Eł.: W artykule przekazałem dane za PAP - m.in. na temat lokalizacji. W długiej liście lokalizacyjnej rzeczywiście istniało też wskazanie na Lubiatowo-Kopalino, wraz z Choczewem i Żarnowcem. Napisałem o tym rok temu: "Poznaj lokalizację swojej atomówki" ( link ). Były więc w tym czasie dwa wskazania w pobliżu: jedno Lubiatowo-Kopalino oraz drugie - Choczewo. Aktualnie mówi się o Choczewie i spodziewam się, że to oznacza właśnie Choczewo a nie Lubiatowo.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Sylwia EŁ.
  • Sylwia EŁ.
  • 14.02.2012 08:29

Witam,
Bardzo proszę o sprostowanie. W artykule jest błąd. Lokalizacje Ej to Lubiatowo w gm. Choczewo, a nie Choczewo.
Lubiatowo - plaża i unikatowa w skali kraju wydma lubiatowska, ototczona obszarem Natura 2000. Lubiatowo, gdzie Anna Dymna buduje Ośrodek dla Niepełnosprawnych. Lubiatowo, które odwiedza dziesiatki tysięcy turystow w okresie letnim. Nazwa Choczewo słuzy niewątpliwie maniupalcji przez spółkę PGE.

Prosze na przyszłośc o nieużywanie nazwy Choczewo tylko LUBIATOWO w kontekscie lokalizacji atomówki w gm. Choczewo.

Z poważaniem.
Sylwia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Robercie, czy wynik referendum odzwierciedla nastroje większej części Polaków czy to tylko wybryk. Pawlak bowiem już ponad rok temu przesądził o tym, czego chce nasze społeczeństwo : link . Że społeczeństwo nie da się wmanewrować w żadne referendum.
Ale tak po prawdzie, czy wynik jakiekolwiek referendum miałoby jakiekolwiek znaczenie dla Tuska, Pawlaka czy Żelichowskiego? Jeszcze nie wygaszono pieca w którym spalono wnioski 700 tysięcy Polaków w sprawie referendum o wprowadzenie Jednomandatowych Okręgów Wyborczych.
- Nie jesteśmy od tego by na cokolwiek wpływać. Mamy do śmierci wrzucać do skrzyń kartki, które ktoś nam napisze. Takie są realia dnia dzisiejszego.
Od lat władza pokazuje nam z rozbrajającym i szczerym uśmiechem "gest Kozakiewicza".
A więc przyłączam się: ... brawo Mielno!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo Mieszkańcy Gminy Mielna !!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.