Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9199 miejsce

Gmina Rutka-Tartak, krajobrazowa perełka Suwalszczyzny

Rutka-Tartak leży w północno-wschodniej Polsce na Pojezierzu Wschodniosuwalskim. Od wschodu graniczy z Litwą, stąd też jest dla turystów nie tylko atrakcją samą w sobie, lecz również dobrą bazą wypadową do zwiedzania Wilna, Trok czy Kowna.

Na progu gminy Rutka-Tartak. / Fot. Krzysztof MasłowskiPojezierze Wschodniosuwalskie, w którego granicach znajduje się gmina Rutka-Tartak, zaliczane jest do najbardziej atrakcyjnych przyrodniczo regionów Polski. Krajobraz gminy usytuowanej w Zagłębieniu Szeszupy oraz dolinach Potopki i Szelmentki obfituje w pofałdowane płaskowyże, wyniosłe wzgórza, kluczące wśród nich rzeczki i strugi. Znajdziemy tu liczne jeziora o urozmaiconej linii brzegowej oraz doliny gęsto usłane tysiącami kamieni i głazów. Właśnie tutaj spotkać możemy takie formy krajobrazu jak moreny, kemy, kemowe tarasy, ozy, drumliny i rynny polodowcowe. Wszystkie one są rezultatem działalności lądolodu, który rzeźbił te ziemie jeszcze 10-12 tysięcy lat temu.

Meandry rzeki Szeszupy przed jeziorem Pobondzie. / Fot. Krzysztof MasłowskiWśród wzgórz i zagłębień toczy swe wody pamiętająca czasy zlodowacenia rzeka o dźwięcznej nazwie Szeszupa, która po przyjęciu swych największych dopływów Wigry i Potopki przecina polsko-litewską granicę, by podążyć dalej do Niemna. Do przyrodniczych perełek najbliższej okolicy należy również zaliczyć Jeziora Kleszczowieckie - najpiękniejszą pod względem krajobrazowym grupę nizinnych jezior w Polsce. Stoki wzgórz w okolicach Smolnik porastają
łęgi źródliskowe, niespotykane nigdzie indziej w tak dużym skupieniu i tak pierwotnym stanie. Świat przyrody jest tu pod wyraźnym wpływem surowego klimatu, stąd też obecność wielu niespotykanych w innych częściach kraju gatunków borealnych takich jak brzoza niska czy wierzba lapońska.

Tęcza nad lasem w okolicach wsi Lizdejki. / Fot. Krzysztof MasłowskiChoć z dawnych puszcz porastających kiedyś te tereny zachowały się do dzisiaj niewielkie, zakłócające monotonię pól i łąk kompleksy leśne, to wciąż są one doskonałym siedliskiem dla wielu przedstawicieli fauny. Zamieszkują je liczne gatunki ssaków takich jak: łoś, sarna, jenot, tchórz, bóbr, kuna domowa, łasica, nietoperze. Spotkamy tu również około 140 gatunków ptaków (bocian czarny, czapla siwa, żuraw, krogulec, myszołów, orlik krzykliwy, kania ruda, kruk, czarny dzięcioł, jeżyk), liczne gatunki ryb (szczupak, węgorz, miętus, lin, sielawa, stynka, strzebla potokowa, różanka), płazów (żaba trawna, żaba wodna, traszka grzebieniasta, ropucha szara), gadów (jaszczurka zwinka, jaszczurka żyworodna, zaskroniec, padalec) oraz niezliczone gatunki owadów.

Jezioro we wsi Potopy. / Fot. Krzysztof MasłowskiBogactwo fauny i flory oraz unikalna różnorodność form krajobrazu są największymi atutami przyciągającymi gości do tej krainy. Dzięki nim w gminie Rutka-Tartak spotykamy coraz więcej turystów oraz miłośników i fotografów przyrody. Mówią też, że to raj dla grzybiarzy, wędkarzy i myśliwych ale to już zupełnie inna historia...

„Suwalszczyzna – kraina jak baśń”. Być może autor tych słów miał na myśli właśnie ten, północno-wschodni jej zakątek? Bo do czego, jeśli nie do pięknej baśni porównać można zapierające dech w piersiach widoki ze smolnickich, rowelskich czy pobondziańskich wzniesień albo feerię barw wypełniającą, pełne naturalnej roślinności łąki i mokradła nad Wigrą czy Szeszupą?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Panie Ryszardzie, odpowiedź jest równie prosta: wiosna i lato :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykuł zachęcający. Byłem już na Suwalszczyźnie w 2007 r., przejazdem w drodze na Kowno i dalej do Wilna. Od pewnego czasu planuję wyjazd w tamte strony. Mam problem z terminem. Pytanie jest proste: wiosna, czy lato?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wprawdzie nazwisko zobowiązuje ;) ale tamtych regionów nie znam zbyt dobrze. Od dawna zbieram się do nadrobienia zaległości, może w najbliższe wakacje ;) Ciekawy materiał!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.