Facebook Google+ Twitter

Gmina Tarnów (małopolskie) – połowa kadencji część II

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2012-12-15 22:10

Istota samodzielności gminy wynikająca z obowiązującego porządku prawnego polega na tym, że gmina we własnym zakresie decyduje o wszystkich sprawach lokalnych.

Prowadzenie przez gminę gospodarki przestrzennej to w uproszczeniu kształtowanie sposobu w jaki zmieniać się ma otoczenie wokół nas. Proces ten jakże istotny dla każdego z nas winien prowadzony być w sposób kompetentny i z pełnym poszanowaniem prawa. Gdy prowadzony jest w sposób doraźny i chaotyczny, tak jak ma to miejsce w gminie Tarnów powoduje, że mieszkańcy uzależnieni są od widzimisię urzędników.

Pierwszym elementem, który ustawowo musi być sporządzony, jest studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Dokument ten zawiera opis aktualnej sytuacji społeczno–gospodarczej gminy i sposobu w jaki może i powinna się rozwijać. Określa kierunki rozwoju przestrzennego czyli lokalizacji poszczególnych elementów przestrzennych takich jak domy, drogi, szkoły itd.

Kolejnym elementem jest sporządzenie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (MPZP), po sporządzeniu których proces realizacji przedsięwzięcia jakim jest budowa domu, firmy itp., po pierwsze ulega znacznemu skróceniu, a po drugie - gdy planujemy takie przedsięwzięcie, wiemy czy jego realizacja jest możliwa bez odbycia długiej i kosztownej procedury. Brak miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (zwanych dalej MPZP) korzystny jest dla pracowników urzędu i ich szefa (wójta, prezydenta, burmistrza) natomiast jest on niekorzystny dla mieszkańców gminy. Łatwiej bowiem jest udzielić lub odmówić komuś decyzji np.: o warunkach zabudowy gdy brak jest ww. planów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.