Facebook Google+ Twitter

Gminni mistrzowie dotacji

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-08 07:15

Sopot, Hel i Nadarzyn były najaktywniejsze w ściąganiu funduszy unijnych - wynika z rankingu "Rzeczpospolitej".

Nadarzyn zwyciężył w kategorii gminy wiejskie. W przeliczeniu na jednego mieszkańca pozyskał 8,5 tysiąca złotych dotacji. W kategorii gminy miejskie i miejskowiejskie wygrał Hel, a w kategorii miasta na prawach powiatu - Sopot. Uzyskały one odpowiednio przeszło 10 i ponad 5 tysięcy złotych z funduszy unijnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Ranking "Rzeczpospolitej" pokazuje, że dotychczas unijna pomoc rozkładała się bardzo nierównomiernie. Z jednej strony są liderzy - tam efekty wsparcia uwidocznią się bardzo szybko: mieszkańcy będą mogli korzystać z nowych dróg, wodociągów, wyremontowanych szkół i szpitali. Z drugiej strony są gminy, głównie wiejskie, gdzie unijnych pieniędzy praktycznie nie ma.

Przykładem takiego zróżnicowania są dwie leżące niemal o miedzę podwarszawskie gminy wiejskie o teoretycznie podobnym potencjale - Nadarzyn i Prażmów. W tej pierwszej wartość unijnych projektów w przeliczeniu na mieszkańca wynosi około 8,5 tysiąca złotych, w tej drugiej ponad 300 razy mniej, czyli 25 złotych na mieszkańca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.