Facebook Google+ Twitter

Gminy Podlaskie będą mieć oczyszczalnie i "solary"

Tereny rejonu podlaskiego nie są jeszcze dotknięte niszczącą falą dzisiejszej cywilizacji. Z jednej strony to szczęście dla zdrowia przyrody, a z drugiej rośnie opóźnienie rozwojowe mieszkańców. Niebawem sytuacja zacznie się zmieniać.

Trzy gminy podlaskie postanowiły zjednoczyć siły na rzecz rozwoju ekologii. Hajnówka i Narewka chcą zbudować we wsiach wspólnie 250 przydomowych oczyszczalni ścieków. Gmina Białowieża pragnie zamontować kolektory słoneczne w 250 gospodarstwach – podaje wspolczesna.pl. Każda z gmin zabiega o wsparcie zewnętrzne kwotą 2 mln złotych. Wiadomo już, że wszystkie te inwestycje w trzech gminach mają powstać dzięki dotacjom z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska (NFOŚ).

Z informacji wójta gminy Narewka wynika, że władze planują zamontować w kilku miejscowościach 150 przydomowych oczyszczalni. Postanowiono działać szybko i skutecznie, aby inwestycje zrealizować jeszcze w tym roku. Niebawem gmina ogłosi przetarg na wykonawcę oczyszczalni. Władzom gminy chodzi o to, aby prace budowlane rozpocząć na wiosnę 2012 r. Zdaniem wójta zostaną one zamontowane, głównie w tych wsiach, w których ze względu na nieliczną ilość gospodarstw, nie opłaca się budować zwartej sieci kanalizacyjnej. Dotyczy to, m.in. Masiewa Starego i Masiewa Nowego, Planta, Skupowa i Tarnopolu.

Hajnówka natomiast zamierza wykonać 100 przydomowych wiejskich oczyszczalni. Wójt gminy prowadzi aktualnie dokładną analizę tego przedsięwzięcia. Nie ma jeszcze pewności w jakich wsiach, ani u których gospodarzy oczyszczalnie powstaną. Zastrzega, że jeśli inwestycja się uda, gmina być może będzie się jeszcze starać o pieniądze na budowę instalacji słonecznych we wsiach, ale na razie nie jest to pewne.

Gmina Białowieża ma zaś konkretne plany. Chce otrzymać 2 mln zł z NFOŚ na montaż w 250 kolektorów i instalacji słonecznych w gospodarstwach wiejskich. Na ten cel, jak mówi wójt – urzędnicy zebrali już zaliczki od około 220 zainteresowanych rolników. Nie jest to koniec listy chętnych. Zainteresowani "solarami" mogą się jeszcze zgłaszać. Powinni się jednak pośpieszyć, gdyż w lutym, czyli za dwa, trzy tygodnie, ma być ogłoszony przetarg na wykonawcę inwestycji, a początek robót instalacyjnych zaplanowano na kwiecień br.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.