Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gminy żydowskie liczą na kompromis w sprawie finansowania

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Podobnie jak Kościół katolicki, również gminy żydowskie nie chcą likwidacji Funduszu Kościelnego. Bo ciężar samofinansowania się przeraża i zbyt wielkie ciężary zrzuca na ich barki. Przewodniczący gmin żydowskich ma nadzieję na kompromis.

Rządowy projekt w sprawie likwidacji Funduszu Kościelnego i samodzielnego płacenia składek przez duchownych na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, uczynił niemałe zamieszanie. W spokojne dotąd życie, bez trudów o pieniądze na utrzymanie i działalność religijną ponad 30 kościołów i związków wyznaniowych w Polsce, wdarło się poważne zakłopotanie.

O problemach Kościoła kat. z tym związanych pisałem kilka dni temu i wcześniej. Dziś chciałbym spojrzeć bliżej na te zagadnienia, przez pryzmat Żydów, którzy podobnie jak inne kościoły i związki wyznaniowe, nie chcą likwidacji Funduszu Kościelnego.

Zwierzchnik Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich, liczącego 1220 członków w naszym kraju, Piotr Kadlcik powiedział po spotkaniu z Ministrem Administracji i Cyfryzacji, Michałem Bonim, że ma nadzieję na kompromis w żywotnej sprawie finansowania działalności jego gmin. Wyraził swoją opinię w duchu spokoju i szacunku dla urzędu przedstawiciela rządu. To zgoła odmienne spojrzenie na nową sytuację, niż prezentowane wcześniej stanowisko, przedstawicieli Kościoła kat.

Jednocześnie – jak pisze polska.newsweek.pl - Piotr Kadlcik zapewnił, że stronę żydowską cieszy deklaracja rządu "dotycząca wycofania się z pomysłu likwidacji wszystkich Komisji Regulacyjnych, w tym Komisji ds. Gmin Wyznaniowych Żydowskich". Podkreślił, że to bardzo ważne, gdyż gminy żydowskie są w połowie drogi do zakończenia procedury odzyskiwania skonfiskowanego bezprawnie w PRL majątku.

Przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich, Kadlcik poinformował, że rządowe propozycje przedstawione przez ministra Michała Boniego, będą przedmiotem dyskusji i dalszych konsultacji podczas kolejnych spotkań. W efekcie zostanie wypracowany kompromisowy model finansowania działalności gmin żydowskich.

Przypomnijmy, że rząd chce doprowadzić do likwidacji Funduszu Kościelnego i płacenia składek na ubezpieczenie społeczne, samodzielnie przez duchownych wszystkich wyznań. W miniony czwartek (15 marca) minister administracji Michał Boni rozmawiał o tym z hierarchami Kościoła katolickiego. W piątek zaś minister Boni przedstawił te zagadnienia przedstawicielom Kościołów i związków wyznaniowych.

Jednocześnie chciał usłyszeć opinie na temat pomysłu otwartego deklarowania wyznania w zeznaniach podatkowych. Ta ostatnia kwestia, w przypadku gmin żydowskich, wzbudziła szczególny niepokój. Minister Boni poprosił Kościoły i związki wyznaniowe o zaopiniowanie założeń projektu rządowego w okresie 30 dni.

Minister Boni poinformował w komunikacie wydanym po piątkowym spotkaniu z przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych, że konieczna jest dyskusja nad "modelem usamodzielnienia płacenia składek przez duchownych". Według ministra, warto porównać sposoby i modele finansowania Kościołów w innych krajach. W komunikacie resortu napisano, że należy dyskutować o sprawach kluczowych, ale też konieczne jest spojrzenie na to, jak wpłynie likwidacja Funduszu Kościelnego na sytuację poszczególnych związków wyznaniowych.

Resort administracji podkreśla w komunikacie, że w celu przyspieszenia konsultacji i prac nad projektem rządowym dotyczącym likwidacji Funduszu Kościelnego, powołane będą mniejsze grupy robocze, które "wypracują stanowiska w kluczowych sprawach".

Zdaniem ministra Boniego, ważne jest, aby uwzględnić specyfikę sytuacji mniejszych Kościołów i związków wyznaniowych. W trakcie spotkania z ich przedstawicielami minister zapewnił, że rząd zamierza nadal kontynuować działalność Komisji Regulacyjnej (to odmiana kościelnej Komisji Majątkowej) i usprawnić jej działanie. Komisja Regulacyjna zajmuje się sprawami zwrotu majątków.

Link:
http://polska.newsweek.pl/kadlcik--liczymy-na-kompromis-ws--finansowania-gmin-zydowskich,89595,1,1.html

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto