Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11603 miejsce

Gminy żydowskie liczą na kompromis w sprawie finansowania

Podobnie jak Kościół katolicki, również gminy żydowskie nie chcą likwidacji Funduszu Kościelnego. Bo ciężar samofinansowania się przeraża i zbyt wielkie ciężary zrzuca na ich barki. Przewodniczący gmin żydowskich ma nadzieję na kompromis.

 / Fot. EPA/LEO LA VALLERządowy projekt w sprawie likwidacji Funduszu Kościelnego i samodzielnego płacenia składek przez duchownych na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, uczynił niemałe zamieszanie. W spokojne dotąd życie, bez trudów o pieniądze na utrzymanie i działalność religijną ponad 30 kościołów i związków wyznaniowych w Polsce, wdarło się poważne zakłopotanie.

O problemach Kościoła kat. z tym związanych pisałem kilka dni temu i wcześniej. Dziś chciałbym spojrzeć bliżej na te zagadnienia, przez pryzmat Żydów, którzy podobnie jak inne kościoły i związki wyznaniowe, nie chcą likwidacji Funduszu Kościelnego.

Zwierzchnik Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich, liczącego 1220 członków w naszym kraju, Piotr Kadlcik powiedział po spotkaniu z Ministrem Administracji i Cyfryzacji, Michałem Bonim, że ma nadzieję na kompromis w żywotnej sprawie finansowania działalności jego gmin. Wyraził swoją opinię w duchu spokoju i szacunku dla urzędu przedstawiciela rządu. To zgoła odmienne spojrzenie na nową sytuację, niż prezentowane wcześniej stanowisko, przedstawicieli Kościoła kat.

Jednocześnie – jak pisze polska.newsweek.pl - Piotr Kadlcik zapewnił, że stronę żydowską cieszy deklaracja rządu "dotycząca wycofania się z pomysłu likwidacji wszystkich Komisji Regulacyjnych, w tym Komisji ds. Gmin Wyznaniowych Żydowskich". Podkreślił, że to bardzo ważne, gdyż gminy żydowskie są w połowie drogi do zakończenia procedury odzyskiwania skonfiskowanego bezprawnie w PRL majątku.

Przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich, Kadlcik poinformował, że rządowe propozycje przedstawione przez ministra Michała Boniego, będą przedmiotem dyskusji i dalszych konsultacji podczas kolejnych spotkań. W efekcie zostanie wypracowany kompromisowy model finansowania działalności gmin żydowskich.

Przypomnijmy, że rząd chce doprowadzić do likwidacji Funduszu Kościelnego i płacenia składek na ubezpieczenie społeczne, samodzielnie przez duchownych wszystkich wyznań. W miniony czwartek (15 marca) minister administracji Michał Boni rozmawiał o tym z hierarchami Kościoła katolickiego. W piątek zaś minister Boni przedstawił te zagadnienia przedstawicielom Kościołów i związków wyznaniowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

antek patelmitrz
  • antek patelmitrz
  • 18.03.2012 17:45

to jeszcze wam mało pejsaci złodzieje?,a głupi Polacy was chronili podczas 2 wojny.

Komentarz został ukrytyrozwiń
mikołajek
  • mikołajek
  • 18.03.2012 00:45

Czyżby pomoc miała nadejść od starszych braci w wierze ?
Jestem za
Mk

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.