Facebook Google+ Twitter

GMO: co pichci Parlament Europejski?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-05-29 00:46

Przepisy dotyczące żywności są w menu Parlamentu w tym roku. Deputowani pracują nad zasadami dotyczącymi etykietowania, żywności ze sklonowanych zwierząt, jakości i żywności modyfikowanej genetycznie.

Chodzi o to by konsumenci mieli lepszy wybór i jakość oraz więcej informacji. Przepisy, nad którymi pracuje PE dadzą nam nowe narzędzia, które pozwolą na świadomy wybór tego co jemy. W tym dossier można znaleźć więcej informacji na temat prac Parlamentu.

Już w czerwcu deputowani będą głosować nad przepisami dotyczącymi żywności genetycznie modyfikowanej (tzw. GMO). W kwietniu Komisja Ochrony Środowiska PE (ENVI) poparła projekt, który daje państwom możliwość zakazu lub ograniczenia hodowli GMO na ich terenie. Będą to mogli zrobić, jeśli będą mieć obawy, że modyfikowane uprawy mogą zagrozić środowisku, czy lokalnemu rolnictwu. Zachowany będzie obecny proces autoryzacji - to Komisja Europejska będzie sprawdzać, czy dane GMO nie zagraża naszemu zdrowiu.

Parlament pracuje też nad nowymi zasadami etykietowania żywności. Projekt, który ENVI przyjęła w kwietniu zakłada, że nowe etykietki będą bardziej przejrzyste (koniec z małym drukiem) i będą dostarczać informacje o potencjalnie groźnych dla naszego zdrowia składnikach (jak alergeny czy tłuszcze typu trans). Głosowanie na posiedzeniu plenarnym zaplanowano na lipiec.

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/zywnosc_gmo_pestycydy_znaleziono_w_krwi_ciezarnych_i_196796.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.