Facebook Google+ Twitter

GMO w Polsce. Czy będziemy uzależnieni od Monsanto?

Nie jestem przeciwko GMO jako takiemu. Jestem przeciwko monopolowi, przeciwko uzależnieniu się od jednej korporacji. I jeszcze przeciwko braku prawa decydowania o sobie.

 / Fot. PAP/Paweł Supernak / Fot. W24O GMO (Genetically Modified Organisms - Genetycznie Modyfikowane Organizmy) napisano już dużo - za i przeciw. Na podstawie tych tekstów każdy może wyrobić sobie własne zdanie. Ale mając już na ten temat opinię, powinien mieć prawo wyboru. Żyjemy w demokratycznym (?) kraju, a zatem mamy prawo decydować o sobie. Również o tym co jemy i co kładziemy na talerzu swoich dzieci.

W obecnej sytuacji dostaliśmy jedynie prawo wyrobienia sobie opinii na dany temat, ale już nie prawo decydowania.

Nie zostaliśmy zapytani jako społeczeństwo, co sądzimy o GMO i jak chcielibyśmy tę kwestię rozwiązać. A przecież wolno nam być przeciwko sytuacji, w której rolnik zbiera plon, ale nie może go zasiać w kolejnym roku, bo nasiona roślin są opatentowane. Przeciwko legalnemu zagłodzeniu ludzi, jeśli monopolista dowolnie zawyży ceny. Przeciwko uzależnieniu się od jednego koncernu, zwłaszcza takiego jak Monsanto.

Obawy budzi również sama korporacja. Według filmu, który można obejrzeć w sieci, a w którym samo Monsanto nie zgodziło się wziąć udziału, koncern ma na swoim koncie niejedną brudną historię: niekorzystne wyniki badań utajniano albo fałszowano, nie ujawniono niebezpieczeństwa związanego ze stosowaniem niektórych produktów firmy, np. Roundup (reklamowany jako biodegradowalny, chociaż taki nie był) czy bydlęcy hormon wzrostu (zwiększający produkcję mleka, ale i wywołujący zapalenie gruczołów mlecznych krów, co skutkowało leczeniem antybiotykami, a dla konsumentów ropą i lekami w mleku).


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Działania naszych władz dokładnie pokazują kto tu rządzi... Nie Rosja tylko USA wydają polecenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Konsultacje przy GMO były identyczne jak przy ACTA. Jest o tym w "Wyborcy poparli GMO głosami PO i PSL" ( link ).
Doradca Prezydenta - prof T.Borecki, leśnik, ale przecież nie znawca modyfikacji genetycznych, otwarcie zaprezentował swoje poparcie dla GMO.
Tym samym nie można liczyć na prezydenckie veto, choć zapisy ustawy nie są tożsame z pierwotnymi propozycjami Pałacu Namiestnikowskiego.
Interesujące jest, że w Polsce nie ma nigdy winnych złego prawa, bo rządzący zasłaniają się doradcami a doradcy twierdzą, że tylko doradzają i nie mają wpływu na decyzje, które są podejmowane. Jakie są efekty, widzimy.
Póki nie będzie materialnej odpowiedzialności za materialne decyzje, to możemy sobie pisać, dyskutować do woli. Dopiero ulica może dokonać zmian. I ACTA były tego przykładem.
Lecz nadwyrężanie tego przez władze może mieć kiedyś bardzo opłakany skutek. A może chodzi o ostateczną konfrontację?

Komentarz został ukrytyrozwiń

O Monsanto i GMO to ja czytałem jeszcze zanim ten wątek u nas wypłynął, więc myślę że były to w miarę obiektywne jednak informacje. Nie ma wątpliwości co do tego co się dzieje w krajach takich jak Indie i innych, w których owa firma ma monopol na dostawę nasion. Nie ma też wątpliwości, że jej środek chwastobójczy jest skrajnie szkodliwy. W tej chwili na świecie niektóre koncerny są bardziej niebezpieczne niż islamscy terroryści.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry artykuł, choć prawdy i tak nie poznamy. Wiele decyzji zapada poza naszym zasięgiem. Do GMO tez mam dystans, śledzę ich działalność i nie wszystkie ich działania są efektywne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zamiast pisać o ekologach niech Pan napisze swoje zdanie o Monsanto i GMO...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny artykuł, podpisuję się obiema łapkami.
No może z zastrzeżeniem, że do samego GMO też mam dystans. Przy okazji tego tematu jesteśmy tak samo niedoinformowani, 'zasypywani' chwytliwymi hasłami jak przy okazji awantury o Acta... wiece ekologów, których wspierają celebrytki [nie wiem, czy to im pomaga, czy raczej szkodzi..] kontra wypowiedzi naukowców, którzy negują te rewelacje, a później co drugi okazuje się być 'sponsorowany' przez firmę, której na tym zależy. Ta sama medialna szopka, zwykłemu człowiekowi często trudno się w tym rozeznać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.