Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

129 miejsce

Gniazdo szerszeni. Kiedy możemy bezpiecznie się go pozbyć?

Szerszenie potrafią zbudować gniazdo wielkości piłki plażowej. Jaka jest jego konstrukcja? Ile osobników liczy kolonia szerszeni w jednym gnieździe? Kiedy możemy bezpiecznie usunąć opustoszałe gniazdo ze swojego otoczenia?

Gniazdo szerszeni / Fot. Artur HampelSzerszenie (Vespa crabro)to największe europejskie żądłówki. Sąsiedztwo tych zwierząt nie należy do najprzyjemniejszych, a już z całą pewnością nie do pożądanych. Pomimo pozytywnego wpływu na równowagę ekologiczną, sąsiedztwo szerszeni w naszym otoczeniu może być uciążliwe, a nawet niebezpieczne.

Tym razem skupię się jednak na ich gnieździe. Gdzie najbardziej lubią zakładać swoje kolonie oraz jak takie gniazdo jest zbudowane?

Samice szerszeni zapładniane są jesienią i tylko one dożywają do wiosny. Gdy zrobi się na tyle ciepło, by samica szerszenia wybudziła się ze stanu diapauzy, przystępuje do poszukiwania właściwego miejsca do założenia kolonii. Kiedyś było to zwierzę zdecydowanie leśne. Gniazda zakładane były najczęściej w dziuplach drzew. W wyniku coraz mniejszej liczby właściwych miejsc do rozrodu, owady te zaczęły zasiedlać budki lęgowe oraz przeniosły się bliżej człowieka.

Gniazdo szerszeni / Fot. Artur HampelWybierają miejsca suche i ciepłe. Mogą to być strychy, kominy bądź otwory wentylacyjne. Zdarza się, że takie gniazdo zakładane jest pod okapami dachów. Królowa po znalezieniu właściwego miejsca, przystępuje do budowy gniazda inicjalnego wykorzystując do tego celu próchniejące drewno i własną ślinę. Z powstałej masy papierowej budowane są pierwsze komórki, w których będzie rozwijała się generacja robotnic.

Otwórz galerię zdjęć z gniazdem

Pierwszy plaster założony przez królową może liczyć od kilku do kilkudziesięciu komórek. Gdy robotnice już się wylęgną, przystępują do rozbudowy kolonii, królowa z kolei przystępuje do składania jaj w nowo wybudowanych przez robotnice komórkach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Odwieczny problem a u mnie na dzialce jak co rok osy zrobily swoje gniazdo jak balon u szczytu oranzerii

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzień w dzień średnio ok. 100 odsłon materiałów o szerszeniach, ale nie zauwazylem na razie w tym roku ich inwazji na dzialce tak dużej jak w latach ubiegłych już latem

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.