Facebook Google+ Twitter

"Gniew jest energią" - Johna Lydona życie bez cenzury

Jeżeli jest coś o czym nie powiedział John Lydon, to musi to być inna książka, albo rzecz wydarzyła się jutro. "Gniew jest energią" to bardzo bliskie spotkanie z głównym bohaterem, który opowiada, opowiada i tak dalej...

'John Lydon. Gniew jest energią. Moje życie bez cenzury', aut. J. Lydon (okładka przód); wyd. In Rock 2015. / Fot. In RockGaduła. Gaduła i jeszcze raz gaduła. Nawet obecność ghostwritera w osobie Andrew Perry'ego, nie daje zbytnio znać o sobie. Książka sprawia wrażenie kilkugodzinnego monologu, którego autor nakręcił się amfetaminami. Sugerowanie obrazu pociągniętego ostrzejszą kreską nie jest wcale nie na miejscu. Główny bohater zawsze przyznawał się do pełnego umiłowania energetyzowania swojego życia tak zwanym speedem. Bezwstydnie zwierza się i teraz. Coś z tego zdołało zdominować pokłady pierwszego planu. Jednak nie tylko o narkotykach mówi John (daw. Johnny Rotten) Lydon w autobiograficznym tomiszczu pt. "Gniew jest energią. Moje życie bez cenzury."

Czołowy orędownik i sprawca punkowej rebelii to człowiek pełen sprzeczności. Zatem odrobina chaosu jaka czasem pojawia się w jego opowieści, tylko przydaje rumieńców całości. Czytelnik znajdzie w tym wszystkim potwierdzenie cech osobowości Lydona. Żywiołowy, nieustępliwy, starający się realizować twórczo w każdy możliwy sposób, szaleńczo zagoniony w pościgu za światem, który sam kreuje. Odrobinę snobistyczny, trochę zmanierowany, w jakiejś mierze łaknący komercyjnego sukcesu na miarę znienawidzonych gwiazd popu. Lubi mówić o sobie jako o artyście posiadającym cygańską duszę. Jeszcze chętniej przekonuje wszystkich, iż jest muzykiem przez duże i jeszcze większe M. Na pewno potrafi nadrabiać arogancją i bezczelnością. Każdy kto zna choćby pobieżnie historię Sex Pistols i Public Image Limited, ten wie w czym rzecz. Książka dopełnia obrazu niespokojnego ducha i przynosi kilka programowych tez "nie-do-przyjęcia".

Lydon lubi się powtarzać i gloryfikować wybrane epizody ze swojego życiorysu. Jak drzewiej bywało, tak wciąż bezlitośnie miażdży Malcolma McLarena, współautora sukcesu Sex Pistols. Właściwie za wyjątkiem Nory, swojej żony, poddaje krytyce każdego. Członków zespołu, rodzinę, bliskich, resztę świata. Siłą rzeczy zdradza przy tym kilka tajemnic, pojawiają się anegdoty i historyjki o których mało było wiadomo do tej pory. Przede wszystkim jednak jest to dość osobista książka. Nawet jeżeli John Lydon trochę koloryzuje i przesadza w epatowaniu szyderstwem i groteską, to nie sposób nie odnieść wrażenia obcowania z człowiekiem nagim, powalającym siłą bezpretensjonalnego przekazu, dokonującym jedynej w swoim rodzaju wiwisekcji nad szeregiem własnych wad, nałogów i przywar. Pierwszoosobowy drive tych zwierzeń przekonuje do wypowiedzi w której porównuje się do gobelinu utkanego ze słów.


Informacje urzędowe: John Joseph Lydon, zasłynął jako Johnny Rotten, artykułujący przesłanie buntu w najczystszej postaci, czyli Sex Pistols. Urodzony ostatniego dnia mroźnego stycznia 1956 roku w Holloway, niezbyt malowniczej dzielnicy Londynu. On sam opisuje swoje przyjście na świat w słowach możliwie najbardziej adekwatnych do okoliczności: Pochodzę z kubła na śmieci. Urodziłem się i dorastałem w syfiastym zaułku na północy Londynu, który wyglądał tak, jak wyobrażacie sobie dzisiejszą Rosję." Z Sex Pistols wydał jedną jedyną płytę studyjną. "Never Mind The Bollocks, Here's The Sex Pistols" zaliczana jest do kamieni milowych współczesnej kultury. Od lat kieruje własnym przedsięwzięciem artystycznym pod nazwą Public Image Limited. Od zawsze kibic Arsenalu. Ekstrawagancki ubiór i wywoływanie wstrząsów w świecie mody i pośród celebrytów, to jego specyficzne zamiłowanie.

jakiekolwiek cytaty zawarte w powyższym materiale pochodzą z książki "John Lydon. Gniew jest energią. Moje życie bez cenzury" autorstwa J. Lydona


Tytuł:
John Lydon. Gniew jest energią. Moje życie bez cenzury
Tytuł oryginalny: Anger Is An Energy
Autor: John Lydon (współpraca: Andrew Perry)
Tłumaczenie: Wiesław Weiss
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2015
Wydanie: I
Liczba stron: 624
ISBN: 978-83-64373-26-8

Wydawnictwo: In Rock

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Świetna recenzja:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.