Facebook Google+ Twitter

Gniezno: Nawałnica zwaliła dach galerii. Klientów ewakuowano

"Przez silny deszcz w 'Galerii Gniezno' zawalił się dach. Nikt nie ucierpiał. Na miejscu jest policja, straż pożarna i karetki pogotowia" - powiedział w niedzielę tvn24 asp. sztab. Wojciech Miemietz, dyżurny Komendy Powiatowej Policji.

Zatopiony samochód na ul. Piastowskiej w Gdańsku. Gwałtowna burza przeszła nad miastem. / Fot. PAP/Piotr Pędziszewski"Nadzór budowlany zdecydował o wykluczeniu obiektu z użytkowania. Straż pożarna wypompowuje wodę z budynku i zabezpiecza konstrukcję obiektu. Zawaleniu uległo ok. 200 mkw. dachu" - poinformował w niedzielę rzecznik prasowy wielkopolskiej straży pożarnej Sławomir Brandt.

"Przejeżdżając przez Gniezno wjechałem w tę burzę. Wracałem znad morza do Wrześni. Była taka ulewa, że musiałem zjechać na bok, bo samochód nie był w stanie jechać. Woda na jakieś pół metra, widoczność góra półtora metra przed samochodem. Mam 31 lat, ale takiej ulewy jeszcze nie widziałem" - skomentował na portalu Onet.pl Jarek z Wrześni.

Zalanych zostało wiele domów, jednak zerwanie dachu nad magazynem sklepu w "Galerii Gniezno" okazać się mogło najniebezpieczniejsze. Dzięki przeprowadzonej ewakuacji, żadna z osób przebywających wtenczas w galerii nie ucierpiała.

W wypadku na szczęście nikt nie ucierpiał, jednak obiekt nadal nie nadaje się do użytku. Przyczyną zawalenia się dachu była awaria kanalizacji, która nie nadążała z odbieraniem wody, zbierającej się na dachu - powiedział serwisowi gazeta.pl powiatowy inspektor nadzoru budowlanego Leszek Dombek. "Woda przeciekała przez dach również w markecie Carrefour" - dodał.

Stanisław Stefaniak napisał w poniedziałek dla serwisu gazeta.pl, iż zarządca budynku wydał oświadczenie, w którym informuje, że obiekt poddawany był kontrolom budowlanym dwa razy w ciągu roku, a dotąd przeprowadzone przeglądy nie wykazały żadnych wad konstrukcyjnych.

Rzecznik prasowy zarządcy budynku (firma Apsys) Paulina Gadomska-Dzięcioł w poniedziałek oświadczył, że właściciel budynku nie był w stanie oszacować poniesionych strat. "Raport prawdopodobnie jeszcze w poniedziałek zostanie przekazany do Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, gdzie zapadnie decyzja, kiedy obiekt będzie ponownie oddany do użytku" - napisała wyjaśnienie rzecznika gazeta.pl.

Poniedziałkowe ostrzeżenie IMGW (Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej) mówiło o mogących wystąpić w całej Polsce silnych burzach z gradem; od wtorku powinno przyjść ochłodzenie, a wraz z nim mniejsze opady deszczów i słabnące występowanie burz. W czasie burz, donosi poniedziałkowy serwis Onet.pl, wysokość opadów może wynieść 20 - 30mm a lokalnie - nawet 40 - 50mm. Porywy wiatru w czasie burz mogą dochodzić nawet do 100 km/h.

"Od wtorku odpoczniemy od upałów.(...) Temperatura w całym kraju spadnie od 20 na wybrzeżu, przez 23 st. C w centrum do 25 na Podkarpaciu. I tak już będzie do końca tygodnia" - powiedziała w poniedziałek w rozmowie z PAP synoptyk IMGW Maria Waliniowska.

Wyspy Brytyjskie, Skandynawia oraz Europa środkowa - wg szacunków IMGW zamieszczonych w poniedziałkowym serwisie wp.pl - są pod wpływem układów niskiego ciśnienia. Polska jest pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia z układem frontów atmosferycznych, związanej z niżem znad południowej Szwecji.

W związku z intensywnymi opadami deszczu, gradu i burzami - jak powiadamia portal wp.pl - strażacy interweniowali w Polsce prawie 1300 razy. Straż najczęściej wyjeżdżała do usuwania powalonych drzew i wypompowywania wody z zalanych obiektów. Największe straty zanotowano w województwie Warmińsko-Mazurskim.

Prezes Rady Ministrów Donald Tusk otrzymał w lipcu od ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego raport o następstwach nawałnic, które nawiedzają Polskę.

Podczas odbywającej się 30 lipca wideokonferencji z wojewodami
Minister Boni oświadczył, że w przypadku zdarzeń atmosferycznych tego typu należy reagować natychmiast. Dotychczasowe działania wojewodów potwierdziły, że współpraca pomiędzy służbami kryzysowymi i służbami ratunkowymi jest skuteczna - informuje strona internetowa Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Strona rządowa informuje ponadto, że Michał Boni w trakcie spotkania ponaglił służby wojewodów, by wprowadzały uproszczone procedury pozwoleń na odbudowę budynków oraz infrastruktury po przejściu kataklizmu.

Minister Boni poprosił szefa MSW Jacka Cichockiego - jak podaje w dalszej części ministerialna strona internetowa - o przekazanie szczególnych zaleceń dla służb koordynacyjnych wojewodów w sprawie zabezpieczenia imprez masowych i sposobów postępowania tych służb w oparciu o doświadczenia wynikające z organizacji EURO 2012.

Problem gwałtownych zmian atmosferycznych nie jest zjawiskiem występującym tylko w Polsce.

Na rozstawione namioty uczestników imprezy - podczas pokazów średniowiecznego rzemiosła w miejscowości Poechlarn w Dolnej Austrii - spadły wyrwane z korzeniami drzewa. 13 osób zostało rannych, w tym dwie ciężko. W akcji ratunkowej wzięło udział kilkanaście karetek pogotowia i dwa śmigłowce - poinformował 29 lipca serwis tvnmeteo.pl.

Silne burze przeszły również Czechach. Silny wiatr przekraczał w porywach 120 km/h. Gwałtowne nawałnice przeszły także nad 14 powiatami północno-zachodnich Węgier. Doszło do wielu wypadków na drogach. Dziesiątki gospodarstw nie mają prądu. - informował pogodowy serwis tvnmeteo.pl.

"Przejeżdżałem wczoraj rano (29 lipca - W24) obwodnicą Budapesztu w trakcie burzy o której tu piszą. Powiem z czystym sumieniem - było ciekawie!" - skomentował opublikowane w wyżej wymienionym serwisie informacje użytkownik trakker.


rat/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Polak
  • Polak
  • 06.08.2012 06:35

Sipa cementu , dziesięć sip piasku , 1/2 sipy żwiru , 10 litrów wody. I znowu sipa cementu , dziesięć sip piasku , 1/2 sipy żwiru , 10 litrów wody.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Polak
  • Polak
  • 06.08.2012 06:35

Sipa cementu , dziesięć sip piasku , 1/2 sipy żwiru , 10 litrów wody. I znowu sipa cementu , dziesięć sip piasku , 1/2 sipy żwiru , 10 litrów wody.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.