Facebook Google+ Twitter

Gniezno: Zakończył się odpust świętego Wojciecha

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-26 18:46

W Gnieźnie zakończył się doroczny odpust świętego Wojciecha. W obchodach udział wziął prymas Polski kardynał Józef Glemp i kilkudziesięciu biskupów ze Słowacji i Niemiec.

Podczas tegorocznych uroczystości przypomniano 1010. rocznicę kanonizacji patrona Polski i Gniezna. Rano przez centrum miasta przeszła procesja z relikwiami, w której brało udział kilka tysięcy osób. Relikwiom świętego Wojciecha towarzyszyło kilkanaście innych, w tym przywiezione z Krakowa przez kardynała Stanisława Dziwisza relikwie świętego Stanisława. Wśród tysięcy uczestników uroczystości byli również pielgrzymi z Kaliningradu, Niemiec i Polski. Na przykatedralnym placu homilię wygłosił arcybiskup Józef Michalik.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zapewnił, że wbrew propagandzie atakującej życie, w Polsce nie brak dobrych przykładów miłości i wiary. Jako przykład podał jedną ze sportsmenek polskich, która nie chciała się poddać kuracji przedłużającej jej zachwiane przez chorobę nowotworową życie, aby nie zabić dziecka, które nosiła w łonie. Zdaniem arcybiskupa jest to przykład "nowoczesnej świętości".

Nuncjusz apostolski arcybiskup Józef Kowalczyk wręczył krzyże misyjne kilkudziesięciu misjonarzom, którzy w tym roku wyruszają w najdalsze rejony świata.

Odpust zakończyły popołudniowe nieszpory oraz tradycyjne błogosławieństwo dzieci.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.