Facebook Google+ Twitter

Godejcie, śpiwojcie po naszymu, czyli Gwara w XXI wieku

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2013-02-21 21:42

„Mondry”, „Uona”,”Uu nos” tylko niewielka liczba osób w Polsce potrafi jeszcze posługiwać się gwarą. Z roku na rok ich liczba stale maleje. Czy za kilkanaście, kilkadziesiąt lat gwara całkowicie zniknie?

W dzisiejszym świecie gdzie, powszechny jest pęd za pieniądzem i luksusem, gdzie technologia dociera w bardzo szybkim tempie do wszystkich zakątków Ziemi coraz częściej można dostrzec ujednolicenie się kultury występujące między regionami. Zacieranie się różnic kulturowych coraz wyraźniej można dostrzec miedzy wsiami polskimi a miastami. Przykrym widokiem staje się fakt, ze jeszcze 30-40 lat temu gwara ludowa była żywym językiem, którym posługiwano się na co dzień, nie tylko w domach, ale i poza nim. W szkole na przerwie, w sklepie, na potańcówkach można było ją usłyszeć. Współcześnie na Wsi mało kto rozmawia gwara, i tylko nie wielka liczba ludzi zna ja dobrze. Zjawisko to występuje nie tylko wśród młodych, których coraz więcej jest na studiach, ale również wśród osób starszych, którzy nie komunikują się z dziećmi swoim rodzimym językiem wstydząc się go sądząc, że jest to nie modne, przestarzałe. Bo młodzi, nowocześni i wykształceni ludzie traktują gwar i ludzi nią się posługujących jako obciach jako coś gorszego, wartego pogardy i nie zasługującego na ich szacunek.

Czy chcemy czy nie jest to element naszej kultury i naszej tradycji. Powinniśmy ja pielęgnować i dbać o nią jak o resztę naszych dóbr kulturowych. Przede wszystkim powinniśmy być z niej dumni bo jest to piękny i bogaty język, przypominający nam o naszych przodkach.
(Agata Pajor)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.