Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

286 miejsce

Godowe Święto, czyli jak świętowali nasi słowiańscy pradziadowie

Godowe Święto, nazywane też świętem Zimowego Staniasłońca, jest etnicznym świętem Słowian, przypadającym na przesilenie zimowe (21-22 grudnia).

Przygotowania do wieczerzy Szczodrych Godów. / Fot. Ratomir Wilkowski / RKPŚwięto Godowe, przypadające na okres zimowego przesilenia, w pewnych regionach znane było również pod nazwą Zimowego Staniasłońca i trwać mogło nawet kilka dni. Przez Słowiańskich Rodzimowierców (zarówno w przeszłości jak i obecnie) uznawane jest za początek nie tylko nowego roku słonecznego ale też liturgicznego. Zwycięstwo światła nad ciemnością symbolizuje moment, w którym zaczyna przybywać najkrótszego (jak dotąd) dnia w roku, a najdłuższej nocy ubywać. Przynosząc ludziom nadzieję, napawając radością i optymizmem, Swaróg - Słońce znów zaczyna odzyskiwać panowanie nad światem... Stary cykl się zamyka - odchodzi stary rok, nowy - rozpoczyna.


U Słowian przesilenie zimowe poświęcone było także duszom zmarłych przodków. By dusze zmarłych mogły się ogrzać, palono na cmentarzach ogniska i organizowano rytualne uczty (z którymi w późniejszym okresie przeniesiono się do domostw). Był to też szczególny czas na odprawianie wróżb mogących przewidzieć przebieg przyszłego roku np. pogodę i przyszłoroczne zbiory. Diduch - udekorowany snop zboża w trakcie święta plonów. Chram Mazowiecki RKP 2009. / Fot. Ratomir Wilkowski / RKPW pewnych regionach (głównie na Śląsku) w okresie tym praktykowano zwyczaj stawiania w kącie izby ostatniego zżętego snopa żyta. Był on zazwyczaj dekorowany suszonymi owocami (najczęściej jabłkami) oraz orzechami, zaś po święcie pieczołowicie przechowywany aż do wiosny. To właśnie z nasion pochodzących z kłosów tegoż snopa należało bowiem rozpocząć przyszłoroczny siew...

Innym zwyczajem była kultywowana szczególnie w południowej Polsce (na Podhalu, Pogórzu, Ziemi Sądeckiej i Krakowskiej oraz ponownie na Śląsku) tzw. podłaźniczka - udekorowana gałąź jodły, świerku lub sosny wieszana pod sufitem. Powszechne było też ścielenie słomy lub siana pod nakryciem stołu... Wszystko to czyniono dla zapewnienia przyszłorocznego urodzaju. Na przełomie XVIII i XIX wieku tradycję dekorowania snopa żyta niemal całkowicie zastąpił przybyły z Niemczech zwyczaj dekorowania choinki (która to ostatecznie stała się niejako symbolem innego święta jakim jest chrześcijańskie Boże Narodzenie). Wiele pierwotnych słowiańskich zabiegów magicznym (w tym np. wspomniane już ścielenie słomy lub siana pod obrusem) nadal powszechnie jednak praktykowana jest w wielu domach po dziś dzień, choć z czasem nadano im chrześcijański wydźwięk i interpretację - również wyraz "kolęda" pierwotnie oznaczał radosną pieśń noworoczną, śpiewaną podczas odwiedzania znajomych gospodarzy w noc przesilenia zimowego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Wczoraj wśród swoich starych zeszytów -kalendarzy odnalazłem gwiazdkę zrobioną ze słomy, którą ktoś kiedyś mi podarował:)) Teraz wisi na drzwiach mieszkania. Chrześcijaństwo - pomimo wieków - jest zwiewną koszulką, z której dzisiejsza RP na siłę - robi żelazną zbroję!

Dlatego takie właśnie Rytuały godowe - rezepty "na życie"; odnalezione wśród pra -babcinych szpargałów są niezwykle istotne! Ponieważ naprawdę pozwalają nam wrócić do naszych Korzeni, i naprawdę BYć sobą! Zdrowych i pogodnych Swiąt, pozdrawiam serdecznie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

To prawda obecne święta wyrosły na pogańskich tradycjach. Wesołychświąt.

Komentarz został ukrytyrozwiń

By Wam Ogień płonął jasno
By nie brakło Wam kołacza
I by plon stukrotny wniosła
Wszystka Wasza dobra praca

Wszystkiego najlepszego z okazji świąt i niech wam Bogowie sprzyjają w nowym 2013 roku... ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

... i jedna z nagrodzonych prac: link

więcej: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy konkurs zwiazany m.in. z tym swietem: link

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.01.2010 19:32

Taaaaaaak.... Kościół pomału zaczął przejmować wiele z tych świąt i przeinaczać na swoją nutę, twierdząc, że to były święta pogańskie... 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kilka ciekawych podobnych artow: http://www.polityka.pl/historia/1501569,1,ukryte-pod-choinka.read lub http://groups.google.pl/group/rodzima-wiara-slowian/t/b032b9b1fe141669?hl=pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

...obie kartki sa autorstwa Dobroniegi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli ktoś chciałby wysłać kartkę elektroniczna z okazji Szczodrych Godów to niżej dwie propozycje:
http://img22.imageshack.us/img22/4977/kartka1copy.jpg http://img10.imageshack.us/img10/2522/kartka2copy.jpg

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszystkiego najlepszego z okazji tego swieta...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.