Facebook Google+ Twitter

Godzina dla Ziemi. Już czas!

Już dziś, między 20 a 21, zwykli ludzie mogą zrobić coś dobrego dla planety, na której żyją. Do akcji "Earth Hour" ("Godzina Ziemi") przyłączyły się 24 państwa. Wziąć w niej udział może każdy. Wystarczy tylko na godzinę zgasić światło w domu, biurze, czy innym miejscu w jakim się aktualnie przebywa. Wiadomości24.pl i Polskatimes.pl nie mogą pracować bez włączonych komputerów, ale... bez światła tak!

Akcja „Earth Hour”, czyli „Godzina Ziemi”, została zorganizowana po raz pierwszy rok temu w Sydney, by zwrócić uwagę na problem zmian klimatycznych. Uczestniczyli w niej nie tylko zwykli ludzie, ale też rząd i korporacje, mające tam siedziby. Zużycie energii zmniejszyło się w ciągu tej godziny o 10,2 proc., co porównywalne jest do redukcji 48 tys. samochodów z dróg w takim samym czasie.
 / Fot. Screen ze strony http://www.earthhour.org/
W tym roku, z inicjatywy World Wildlife Fund, dołączają takie miasta jak Kopenhaga, Toronto, Chicago, Melbourn, Tel-Awiw (już miał falstart wczoraj) i inne, także polskie. Według danych WWF Polska, do akcji przyłączyły się 24 państwa. Oczywiście, światło wyłączą również miliony ludzi na całym świecie, niezależnie od tego, czy ich miasta oficjalnie uczestniczą w akcji.

Czy jest sens dumać po ciemku?

Jeżeli chodzi o Polskę, to w Warszawie zgasną oświetlenia mostów i największych budynków, wśród nich Pałac Kultury i Nauki, Pałac Prezydencki, Kancelaria Prezydenta, Kopuła Sejmu RP i Zamek Królewski. Ciemno będzie także w Poznaniu i Gnieźnie, a w Krakowie odłączy prąd budynek Urzędu Wojewódzkiego.
Agnieszka Gierczak (Wiadomości24.pl) i Daniel Siwak (Polskatimes.pl) / Fot. redakcja
Jasne jest, że wyłączenie przyborów elektrycznych na godzinę raz do roku, nie rozwiąże sprawy. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na problem, rozpropagowanie ekonomii energii, a także być formą apelu do polityków o efektywniejszą walkę z globalnym ociepleniem. Ponadto, dla wielu może się to stać początkiem odwyku od pozostawiania za sobą włączonego światła i przyborów elektrycznych. Będzie to nie tylko oszczędzaniem własnych albo państwowych pieniędzy, ale i maleńkim krokiem do zmniejszenia efektu cieplarnianego. W 37 proc. bowiem zagrażający klimatowi CO2 wytwarzany jest w procesie produkcji energii.

Włączmy się więc i pomóżmy planecie! To nie będzie nas nic kosztowało!


Carrefour gasi, gasi Kancelaria Prezydenta i Pałac Kultury

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Towers
  • Towers
  • 26.03.2011 21:07

Ciekawe ile udalo nam sie zredukowac % energi lacznie na calym swiecie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
michal s
  • michal s
  • 26.03.2011 18:58

Absolutnie popieram.Pamietajcie ze to moze byc pierwszy krok aby zaczac robic cos dobrego dla naszej ziemi.Siedzenie na tylku i marudzenie ze to nic nie zmieni jest takie Polskie!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wojciech Ka
  • Wojciech Ka
  • 26.03.2011 14:52

Przecież codziennie za dnia nie palą się żadne światła w domach ani na ulicach ( nie licząc sygnalizacji świetlnej) co trwa jakieś 10 godzin. Ponadto elektrownie i tak muszą trzymać zapas mocy bo z mocą można zejść o kilka MW w ciągu kilkunastu minut więc dla akcji trwającej zaledwie godzine nie podejmą żadnego ruchu i zużyją tyle samo paliwa. Kiedy wszyscy śpią zapotrzebowanie na energi maleje o więcej niż te 10,2% a nikt nie robi z tego wielkiego wydarzenia. Jeżeli na ulicach pogasną wsystkie światła i sygnalizacja zaobserwujemy dużą ilość kradzieży włamań i wypadków i to chyba jedyny zauważalny rezultat godziny dla ziemi:D

Komentarz został ukrytyrozwiń
Aleksandra Dmitrzak
  • Aleksandra Dmitrzak
  • 26.03.2011 12:34

POZNAŃ PRZYŁĄCZA SIĘ DO AKCJI!!! W KLUBIE ZAK W POZNANIU ZGASNĄ DZIŚ ŚWIATŁA NA PEWNO!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Alaksei, proszę odbierz email lub odezwij się na skypie. Potrzebuję pomocy w Grodnie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Godzina bez prądu jednego dnia, jeden raz w życiu pomoże, ale niewiele. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problem i skłonienie nas do zmiany postępowania reszty życia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Godzina bez prądu jednego dnia, jeden raz w życiu raczej Ziemi nie pomoże.

Komentarz został ukrytyrozwiń

tiaa Danielu ... :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

popieram aczkolwiek nie wyłączyłam, bo nie było mnie w domu. rodzina zapomniała..cóz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No a co można robić po ciemku 29 marca między 20:00 a 21:00? Agnieszka dbała o link a ja o link :-]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.